Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polski kandydat do tytułu Europejskiego Drzewa Roku. Nie z regionu, ale piękny!

Facebook Twitter

W sobotę (1.02.) rusza głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2020. W tym roku naszym kandydatem jest Czarny Bez z Rzeszowa. Ten 200-letni okaz rośnie na skwerze pomiędzy blokami w samym centrum miasta i jest prawdopodobnie pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.

Fot. Klub Gaja/Halina Sikora

Czarny  bez z Rzeszowa wygrał w głosowaniu na polskie Drzewo Roku, pokonując między innymi Grab Jankowicki w Jankowicach w gminie Kuźnia Raciborska czy Dąb Konrad  w Leszczynach.

Czarny Bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa, która tak jak i inni zachwyciła się niezwykłą urodą i formą bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. A tu mamy piękne drzewo, którego cała korona wiosną pokryta jest białymi kwiatami. Z kolei jesienią pojawiają się na nim kiście czarnych jagód, które stanowią bogatą stołówkę dla ptaków. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej

–  mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

W tegorocznej edycji Europejskiego Drzewa Roku 2020 bierze udział 16. drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. To piękne, historyczne i często unikatowe okazy. Wśród konkurentów naszego polskiego drzewa znalazł się m.in. 1000-letni kasztan jadalny z Portugalii, który jest jednym z największych w tym kraju, a także ponad 200-letni okazały miłorząb z Chorwacji. Rosję reprezentuje samotna topola posadzona przez mnicha buddyjskiego na stepach Kałmucji. Codziennie przybywają do niej ludzie by się pomodlić, pomedytować, bądź po prostu dotknąć drzewa. W Republice Czeskiej mamy z kolei  350-letnią sosnę rosnącą na skalistym cyplu, która jest pamiątka po wsi zalanej podczas budowy zapory. Więcej historii i zdjęć drzew biorących udział w konkursie znajdziemy na stronie plebiscytu www.treeoftheyear.org

Najciekawsze drzewo w Europie w roku 2020 wybierać będziemy do końca lutego. Ostatni tydzień konkursu jest utajniony, a zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024