Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polski węgiel koksowy unijnym surowcem krytycznym. JSW największym producentem w UE

Facebook Twitter

Węgiel koksowy nadal pozostanie unijnym surowcem krytycznym, Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zaspokaja 29 procent unijnej konsumpcji tego surowca- podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

JSW największym producentem węgla koksowego w UE
Fot. jsw.pl / Dawid Lach

Węgiel koksowy pochodzący m.in. z JSW pozostanie unijnym surowcem krytycznym na kolejne 4 lata. Służy on przede wszystkim do produkcji turbin wiatrowych, paneli słonecznych, wykorzystywany jest także w przemyśle kolejowym. Dla przykładu, aby wybudować małą turbinę wiatrową, trzeba zużyć nawet 80 ton węgla koksowego. W duchu idei zrównoważonej konkurencji Unia Europejska ustaliła, że nie więcej nić 65% jakiegokolwiek surowca strategicznego ma pochodzić z jednego państwa.

Unia Europejska stawia na przetwarzanie surowców. Planuje się, że do 2030 roku wydobycie surowców krytycznych zostanie zredukowane do 10% rocznego zużycia, przetwarzanie obejmie 40%, a recykling 15%.

JSW największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej

JSW największym producentem węgla koksowego w UE

KWK Ruch Zofiówka. Fot. jsw.pl / Dawid Lach

W 2021 roku węgiel koksowy pochodzący z Polski stanowił 29% całej unijnej konsumpcji surowca i miał 10% udziału w całości importu na teren wspólnoty. Dało to Polsce 4. miejsce wśród wszystkich importerów. Więcej sprowadzono z Australii (39%), USA (27%) i Rosji (11%).

Warto zaznaczyć, że rozporządzenie UE o redukcji metanu, jakie zostało przedstawione pod koniec marca br., ograniczy możliwość produkcji węgla koksowego w Polsce, tym samym uzależni UE od dostaw surowca spoza Europy. Dziś na teren wspólnoty węgiel koksowy dostarcza także Republika Czeska.

Fot. Polski Instytut Ekonomiczny

Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia około 23 tys. osób. JSW to cztery zakłady górnicze: „Pniówek” w Pawłowicach, „Knurów-Szczygłowice” w Knurowie, „Budryk” w Ornontowicach oraz „Borynia-Zofiówka-Bzie” w Jastrzębiu-Zdroju. W każdej z tych kopalń górnicy wydobywają surowiec, który Unia Europejska umieściła na liście materiałów krytycznych, czyli trudno zastępowalnych i o strategicznym znaczeniu dla rozwoju unijnej gospodarki. Polska spółka wydobywa rocznie ok. 15 mln ton węgla, który wykorzystywany jest w całej Europie Środkowej i nie tylko. Koks produkowany przez koksownie wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW w ilości ok. 3,2 mln ton rocznie także jest sprzedawany za granicę. Głównymi odbiorcami są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji i w Indiach. Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza wkroczyć na rynek chiński, dałoby to utrzymanie wydobycia przez JSW do 2075 roku.

Za pośrednictwem węgla koksowego produkuje się przede wszystkim stal, informuje o tym Jastrzębska Spółka Węglowa w swoich mediach społecznościowych:

Zobacz wyniki Grupy Kapitałowej JSW za 2022 rok na filmie:

W tym roku mija 30 lat od powołania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Więcej na ten temat przeczytasz: TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj