Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polskie Sieci Elektroenergetyczne – inwestycje spółki budzą kontrowersje

Facebook Twitter

Którędy ma biec sieć energetyczna? Powracamy do tematu, jaki dziś (17.02.) pojawia się w naszych wiadomościach. Czy Polskie Sieci Elektroenergetyczne poprzez swoje inwestycje zmuszą mieszkańców do wysiedleń?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Aleksander Majcher przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych przyznaje w rozmowie z Radiem 90, że propozycja części mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, aby sieć energetyczną poprowadzić przez Godów i Mszanę spowoduje więcej wysiedleń mieszkańców.

Choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to nowy wariant wydaję się nie do przyjęcia.

Aleksander Majcher: To rozwiązanie niesie ze sobą dużo większy ciężar społeczny, jeśli chodzi o ilość budynków w pasie technologicznym, linii, które podlegałyby wysiedleniu. Także kwestia przeprowadzania tej linii, przez obszary bardzo niestabilne ekologicznie są dla nas bardzo trudne. Jeśli chodzi o kwestie przyszłego bezpieczeństwa pracy i najwyższych napięć, uważamy, że ta linia, która jest zlokalizowana w korytarzu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to ta linia i ten korytarz jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Musimy ważyć za i przeciw. Każdy wariant ma plusy i minusy

– dodaje Aleksander Majcher:

Aleksander Majcher: Zdajemy sobie sprawę, że dla władz Jastrzębia i części mieszkańców tego miasta jest to także trudne rozwiązanie, trudne do akceptacji. To rozumiemy, dlatego rozmawiamy z mieszkańcami, rozmawiamy z właścicielami nieruchomości w tym zakresie. Natomiast propozycja, która została nam złożona, nie jest propozycją, która niesie ze sobą mniejszy koszt społeczny, niesie ze sobą większy koszt. Dlatego też na ten moment kontynuujemy prace nad rozwiązaniem w korytarzu miejscowego planu przestrzennego.

Przypomnijmy, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowują się do budowy nowych linii przesyłowych, stanowiących element pierścienia przesyłowego wokół Śląska. Są one niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Ostateczna decyzja w sprawie przebiegu sieci energetycznej ma zapaść w ciągu kilkunastu miesięcy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023