Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polsko-czeskie projekty w Krzyżanowicach

Facebook Twitter

Bliskie sąsiedztwo sprzyja współpracy. Gmina Krzyżanowice wspólnie z czeskimi partnerami cieszy się z zakończonych projektów i planuje realizację kolejnych. Mieszkańcy już mogą korzystać z nowych ścieżek rowerowych.

Rozmawialiśmy z wójtem Krzyżanowic, Grzegorzem Utrackim:

Grzegorz Utracki: Uzupełniliśmy infrastrukturę ścieżki, czy ścieżek rowerowych w Zabełkowie przy meandrach oraz w samym Zabełkowie, ale również z gminami polskimi, ale również czeskimi. Odcinki ścieżek rowerowych między Krzyżanowicami i Tworkowem. W Tworkowie i między Bieńkowicami a Bolesławiem te odcinki ścieżek rowerowych już funkcjonują, są używane i zwiększyły przede wszystkim bezpieczeństwo naszych mieszkańców, turystów, którzy przejeżdżają przez gminę Krzyżanowice, bo pozwoliły poruszać się wzdłuż bardzo ruchliwej drogi DK 40.     

Wójt Krzyżanowic podkreśla, że w ścieżki rowerowe na terenie gminy chce zainwestować też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad:

Grzegorz Utracki: Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad ma zaprojektowaną, mam nadzieję, że w krótkim czasie wykona kolejny fragment ścieżki rowerowej przy DK 45 w Tworkowie. No i będziemy starali się, cały czas gdzieś tam szukamy rozwiązań, by ścieżki rowerowe poprowadzić aż do Raciborza, bo naprawdę DK 45 jest mocno obciążona, niebezpieczna, dużo tirów i wypadków niestety też, więc staramy się, by to bezpieczeństwo było jak największe.      

Z czeskimi partnerami na terenie gminy Krzyżanowice realizowane są również projekty skierowane do seniorów, ale nie tylko:

Grzegorz Utracki: Korzystamy też z dobrodziejstwa Odry. Napisaliśmy kolejny projekt: „Odra dla Odkrywców” i „Aktywni Wśród Przyrody” i w ramach tych projektów promujemy zdrowy styl życia i promujemy walory przyrodnicze i architektoniczne naszej gminy. Powstało sporo publikacji, które przy okazji naszych rajdów, spotkań takich promocyjnych rozdajemy naszym mieszkańcom, by po pierwsze przybliżyć, ale zachęcić do odwiedzania tych bardzo ciekawych miejsc, bo Krzyżanowice to też gmina zielona, jest tam bardzo dużo parków, zabytkowych alei, obszar Natura 2000 i to wszystko gdzieś tam staramy się w tych projektach zawierać.

Krzyżanowice współpracują z czterema czeskimi gminami: Šilheřovice, Hať, Píšť i Bohumin.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022