Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Południowi sąsiedzi Polski też z wysokim przyrostem chorych

Facebook Twitter

W Czechach zanotowano we wtorek (2.11.) 9902 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od 23 marca, a w szpitalach po raz pierwszy od prawie pół roku jest ponad 2 tys. pacjentów z Covid-19 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. podobnie sytuacja wygląda na Słowacji.

Liczba nowych przypadków potwierdzonych w testach w ciągu ostatniej doby jest o prawie 60 procent wyższa niż tydzień temu. Łącznie od początku epidemii w Czechach zakażenie stwierdzono u 1 783 227 osób. Najtrudniejsza sytuacja panuje w sąsiadujących z Polską krajach (województwach) ołomunieckim i morawsko-śląskim.

W szpitalach jest 2058 chorych na Covid-19. W ciężkim stanie, wymagającym specjalistycznej aparatury, jest 288 pacjentów. Liczba osób hospitalizowanych jest najwyższa od 7 maja.

We wtorek zanotowano wstępnie 17 zgonów w związku z Covid-19, ale dane te będą jeszcze aktualizowane w ciągu dnia. W ciągu ostatnich siedmiu dni w kraju zmarło 156 osób z Covid-19, a od początku epidemii – 30 840.

Eksperci zwracają uwagę na malejącą liczbę wykonywanych testów, co wiążą z odejściem od programu bezpłatnych, finansowanych przez kasy chorych badań. Część specjalistów wskazuje, że w ten sposób państwo traci jedno z istotnych źródeł informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w kraju. Od 1 listopada bezpłatne testy wykonywane są jedynie u osób, które nie mogą się zaszczepić przeciw Covid-19, u młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz u osób ze skierowaniem od służb higienicznych lub lekarza.

Premier Andrej Babisz, którego gabinet kończy urzędowanie, powiedział w czeskiej telewizji publicznej, że rząd nie planuje zaostrzenia ograniczeń antycovidowych. Zaapelował o respektowanie obowiązujących restrykcji i o szczepienia.

Na Słowacji zanotowano drugi najwyższy wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 od początku epidemii w marcu 2020 r., poinformował w środę resort zdrowia.
We wtorek było 5361 nowych przypadków kororawirusa. Prawie połowa powiatów na Słowacji jest w najwyższym stopniu zagrożenia epidemicznego. Wyższą liczbę nowo zakażonych zanotowano 30 grudnia 2020 r., gdy w ciągu jednego dnia na Słowacji przybyło 6315 osób.

W obecnej fali pandemii granica 5 tys. nowych przypadków została przekroczona już po raz drugi. Jednocześnie wzrosła liczba pacjentów w szpitalach, którzy zachorowali na Covid-19. Jest ich już 1774. O ponad trzystu więcej niż w poniedziałek. Ośmiu z dziesięciu nie było zaszczepionych. Niektóre szpitale, np. w Popradzie mają zapełnione wszystkie łóżka przeznaczone dla pacjentów z Covid-19. W innych odwoływane są planowane zabiegi.

Zbliżamy się do punktu, w którym będziemy musieli podjąć ostrzejsze środki –

powiedział dziennikarzom minister zdrowia Vladimir Lengvarsky. Mają polegać przede wszystkim na wzmocnieniu kontroli obowiązujących ograniczeń.

Na posiedzeniu gabinetu w środę zaliczono do powiatów o najwyższym ryzyku pandemii kolejne rejony, które na mapie zagrożeń oznaczone są kolorem czarnym. Od przyszłego poniedziałku (8.11) będzie ich 36 z 79 powiatów.

Kolor czarny oznacza wprowadzenie bardziej surowych niż w innych częściach kraju ograniczeń. Na przykład hotele nie mogą przyjmować turystów, a restauracje mogą serwować posiłki tylko przez okno.

Wśród tzw. czarnych powiatów, powinna znaleźć się większość dzielnic Bratysławy, ale z uwagi na wysoki odsetek zaszczepionych osób starszych, stolica kraju automatycznie została zaliczona do mniej zagrożonego regionu. Rząd nie planuje wprowadzenia nowych, ogólnokrajowych obostrzeń związanych z Covidem-19. Obowiązują ograniczenia przypisane do jednego z pięciu poziomów zagrożenia.

Żaden z powiatów nie jest już traktowany jako bezpieczny. Z 79 zaledwie 2 określane są jako rejony wymagające ostrożności.

(PAP)

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021