Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomnik króla Jana III Sobieskiego stanął na ulicy Długiej w Raciborzu

Facebook Twitter

Z wiadomości Radia 90 wiecie, że to mobilna rzeźba upamiętniająca wiktorię wiedeńską, która wędruje po całej Polsce. Rzeźba autorstwa prof. Czesława Dźwigaja przedstawiająca króla, który wraz ze swoją armią rozbija oddziały osmańskie podczas słynnej „Bitwy pod Wiedniem” z roku 1683, będzie stała na Długiej przez miesiąc.

fot.raciborz.pl

W Raciborzu przypominają, że Jan III Sobieski przejeżdżał z wojskami przez Racibórz podczas swojej wyprawy, według źródeł historycznych był w mieście nad Odrą 24 sierpnia 1683 roku.

Władze Raciborza liczą na to, że przyjazd pomnika stanie się także przyczynkiem do przypomnienia sobie sylwetki wybitnego polskiego władcy, którego zasługi wykraczają daleko poza kwestie militarne. Jednym ze zwyczajów, które zagościły w Europie Zachodniej po słynnej wiedeńskiej wiktorii jest nasz codzienny nawyk picia kawy (której ziarna znaleziono w obozie pokonanego wezyra) i zwyczaj wypiekania rogalików (przypominających kształtem półksiężyc obecny na fladze Osmanów)

-tłumaczą urzędnicy z Raciborza. Przy okazji uroczystości odsłonięcia pomnika, na Długiej kawą i rogalikami częstował prezydent Dariusz Polowy.

fot.raciborz.pl

Pomnik powstał w 2018 roku i według założeń miał stanąć w stolicy Austrii. Jednak w wyniku zmiany politycznej na stanowisku burmistrza miasta oraz negatywnej opinii „Rady doradczej ds. pomników i miejsc pamięci” powołanej przez miasto Wiedeń, pomnik nie trafił na przewidziane dla niego miejsce.

Inicjatorzy jego budowy twierdzą, że jest to efekt obaw przed negatywnym odbiorem pomnika przez liczną mniejszością turecką zamieszkującą współcześnie Wiedeń i całą Austrię.

W wyniku powstałego zamieszania, pomnik prezentowany jest obecnie w różnych miastach Polski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021