Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomnik świętej Barbary już stoi. To patronka Knurowa

Facebook Twitter

Ma blisko 8 metrów wysokości, pomnik świętej Barbary stoi na skwerze pomiędzy ulicami Dworcową a Kopalnią w Knurowie. W ostatnich dniach czerwca został oficjalnie odsłonięty, uroczyste poświęcenie zaplanowano zaś na 4 grudnia.

www.facebook.com/KnurowZawszePoDrodze

Figura to dzieło gliwickiego artysty, profesora Krzysztofa Nitcha. Barbara- w jednej ręce trzymająca kielich z hostią, w drugiej zaś miecz- stoi na kołach górniczego szybu.

Święta Barbara to patronka Knurowa oraz Braci Górniczej, już dwa lata temu kongregacja watykańska w imieniu papieża Franciszka zatwierdziła wniosek o nadanie miastu patronki. To że jest to opiekunka górników, ma podkreślać historię miasta i jego związki z górnictwem. Odsłonięcie pomnika odbyło 29 czerwca, nieprzypadkowo w dniu św. Piotra i Pawła– patronów kopalni Knurów- Szczygłowice.

www.facebook.com/KnurowZawszePoDrodze

W czasie uroczystości odsłonięcia pomnika wmurowana została okolicznościowa kapsuła czasu zawierająca pamiątkowy akt odsłonięcia pomnika, podpisany przez władze samorządowe i radnych Rady Miasta Knurów, a także miniatura herbu miasta i cyfrowy nośnik pamięci z zapisanym albumem o mieście oraz archiwalnymi numerami tygodnika Przegląd Lokalny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022