Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomnik w Godowie będzie bez godła

Facebook Twitter

Kłopotliwy orzeł bez korony zniknie z pomnika upamiętniającego ofiary I Powstania Śląskiego w Godowie.

Obiekt stoi przy ulicy Dworcowej od czasów PRL-u. A jak wiecie z wiadomości Radia 90, w związku ze zbliżającymi się obchodami setnej rocznicy wybuchu powstań śląskich gmina zaczęła zabiegać o naprawę godła.

Ten orzeł bez korony, który jest przykręcony będzie zlikwidowany, będzie wykręcony. Pojawi się Krzyż Powstańczy, który będzie zamontowany na płycie mosiężnej. Wizualnie będzie wyglądać podobnie, zmieni się częściowo napis tego pomnika, nie będą wszystkie sentencje, z poprzedniej epoki 'ludowej’, zostaną zlikwidowane, w innej formie napis będzie brzmiał. Osoby, które zostały rozstrzelane pozostaną wypisane. Ten orzeł, którego dotyczyło zapytanie, czy to jest śląski orzeł czy to jest godło, zostanie zlikwidowany i będzie Krzyż Walecznych Śląskich.

– wyjaśnia Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Krzyż pojawi się pod napisem: „W hołdzie poległym za polskość Śląska w stulecie I Powstania Śląskiego”. Czy uda się wyremontować pomnik do czasu planowanych na połowę sierpnia uroczystości związanych z rocznicą?

Myślę, że zdążymy. Czekamy na pozwolenie od PKP, z uwagi na to, że ten pomnik jest zlokalizowany na terenie PKP. Czekamy na zgodę na wejście na ich teren. Mam nadzieję, że nieodpłatnie. Dochodzą do nas sygnały, że mamy z IPN-em ten pomnik remontować, pieniądze przeznaczać. To jeszcze PKP być może, że będzie chciało pieniądze, żeby ten pomnik wyremontować. Jest to dla mnie trochę niezrozumiałe.

Koszt wyremontowania pomnika szacuje się na 10 tysięcy złotych. A obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Godowie 16 i 17 sierpnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022