Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomoc osobom niepełnosprawnym. Powiat wodzisławski ma się czym pochwalić [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Powiat wodzisławski oferuje szeroką pomoc osobom niepełnosprawnym. "W naszym powiecie osoby z różnymi dysfunkcjami rzeczywiście mogą liczyć na różnorakie wsparcie" - podkreśla starosta powiatu wodzisławskiego, Leszek Bizoń. 

Pomoc osobom niepełnosprawnym
Nauka zawodu, rehabilitacja, ale i rekreacja. Powiat wodzisławski wspiera osoby niepełnosprawne. fot. powiat wodzisławski

Pomoc osobom niepełnosprawnym – różne formy wsparcia. Powiat wodzisławski ma szeroką ofertę

Konkretną formą wsparcia była organizacja przez powiat wodzisławski 3 grudnia w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami targów informacyjnych, w czasie których w jednym miejscu, w jednym czasie można było otrzymać informacje od wielu instytucji i organizacji pozarządowych na temat oferty dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

To jest taki szczególny dzień, w którym akcentujemy i pokazujemy, że w naszym powiecie żyjemy problemami osób z niepełnosprawnością

– zaznacza Leszek Bizoń, starosta powiatu wodzisławskiego. Jak dodaje –

Zdajemy sobie sprawę, że w tym temacie jest dużo niedomówień. Jest brak informacji, a wiele możliwości, nowe propozycje z naszej strony właśnie dla tych osób. Często spotykam się z ludźmi, którzy mają dysfunkcję, ale nie posiadają nawet orzeczenia o niepełnosprawności. Nie wiedzą, gdzie się zwrócić, co zrobić. Właśnie tego typu targi jak dzisiaj, są okazją do uzyskania wszelkich informacji.

Leszek Bizoń starosta powiatu wodzisławskiego. fot. fot. www.powiatwodzislawski.pl

Jak zaznacza starosta, targi to możliwość kontaktu nie tylko z placówkami, które prowadzi powiat, ale również instytucji takich jak ZUS, czy Urząd Skarbowy.

To doskonała okazja, by w jednym miejscu uzyskać komplet informacji. Oczywiście te tematy i problemy dotyczą nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale również seniorów – zaznacza Bizoń.

Targi, które odbyły się w Wodzisławiu, pokazały równocześnie, że w powiecie nie brakuje instytucji i ośrodków, które wspierają osoby z dysfunkcjami.

Uważam, że nasz powiat jest jednym z najlepiej rozwiniętych pod kątem właśnie instytucji czy organizacji pomocowych. Warto zauważyć, że oprócz instytucji, które zawodowo zajmują się tym wsparciem, jest jeszcze szereg stowarzyszeń, które też działają, pomagają i starają się zaopiekować osobami z niepełnosprawnością.

– zaznacza starosta.

I właśnie pomoc, i wsparcie toczy się dwutorowo, dzięki instytucjom i stowarzyszeniom. Jak wymienia Aleksandra Witoszek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, pomoc osobom niepełnosprawnym odbywa się w profesjonalny sposób.

Wspieramy te osoby, ale i ich otoczenie, ich opiekunów, informujemy o ich prawach, uprawnieniach. Nasze wszystkie jednostki pomocowe działające na terenie powiatu, a to są ośrodki wsparcia, nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej, to jest cała sieć pomocowa. Trzeba wymienić też Zakład Aktywności Zawodowej, który z kolei na innym etapie życia i funkcjonowania tych osób z niepełnosprawnością im pomaga. Mowa tutaj już o aktywizacji zawodowej.

I ten rodzaj wsparcia jest bardzo ważny, bo o ile dzieci, młodzież ma szeroką ofertę, to wydaje się, że dla osób dorosłych niepełnosprawnych ta oferta jest najsłabsza.

To jest na pewno obszar, który należy na pewno nadal dalej rozwijać. Zawsze tutaj, w powiecie wodzisławskim, mieliśmy takie poczucie, że u nas ta sieć pomocowa jest dobrze zorganizowana i że tych instytucji na potrzeby powiatu jest dużo. Ale na dzień dzisiejszy, kiedy świadomość mieszkańców, obywateli jest coraz większa, potrzeb jest również coraz więcej. I tutaj na pewno chcielibyśmy ten obszar wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych nadal rozszerzać, mimo już tak rozwiniętej sieci tych jednostek, które oferują to wsparcie.

Stąd też chyba i nazwa naszego tego przedsięwzięcia – Szlak Możliwości. Chcemy też zmotywować środowisko osób z niepełnosprawnością, ale także ich otoczenia i ich opiekunów do tego, żeby działali, żeby się nie bali, żeby dopytywali o swoje prawa i uprawnienia. Warto podkreślić też w tym miejscu współpracę między organizacjami i bardzo aktywny trzeci sektor.
Temu służą te targi, żeby potrzebujący wiedzieli, że na terenie powiatu działa tyle organizacji pozarządowych, które też są w stanie ich wesprzeć.

– zaznacza Aleksandra Witoszek.

W przypadku osób, które korzystają ze wsparcia naszego ośrodka, są to osoby z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Depresje, schizofrenie, choroba dwubiegunowa. Dla tych osób główną trudnością jest odnalezienie się w otoczeniu, w środowisku lokalnym. Ośrodek pomaga im poprzez terapię indywidualną, grupową, serię wszelkich treningów komunikacyjnych, interpersonalnych, spotkania z psychologiem. Mamy dostęp do psychiatry tak, aby naprowadzić na ten tor i żeby po prostu łatwiej im było funkcjonować.

– mówi Karolina Końka, dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Perła”. Jak zaznacza nasza rozmówczyni, jest to taki typ choroby, który powoduje, że osoby te mają trudności w proszeniu o pomoc.

Mimo wszystko troszeczkę idziemy do przodu. Ludzie nie boją się już prosić o pomoc psychologa, psychiatry, natomiast mimo wszystko te porady są potrzebne, bo szukanie tej pomocy jest mniejsze niż w przypadku np. osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– dodaje.

Pomoc w codziennym życiu, ale i wsparcie na rynku pracy. Na to także jest ogromne zapotrzebowanie. Pomocną dłoń wyciąga chociażby Zakład Aktywności Zawodowej, konkretnie Zakład Usług Pralniczych. Głównym celem działalności jest aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych, ponieważ trudno im się odnaleźć na otwartym rynku pracy.

Niestety brak motywacji i brak wiary w siebie powoduje tę bierność zawodową. My wspieramy te osoby. Zatrudniamy na obecnie 34 osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym. Na stanowisku malarz, sprzątacz, prasowacz. Oprócz tej aktywności zawodowej zajmujemy się również rehabilitacją społeczną i zdrowotną. Osoby niepełnosprawne mogą uczestniczyć w takich zajęciach cyklicznych jak kurs tańca, chodzą na siłownie, mają zajęcia z trenerem personalnym.

– mówi Aldona Nawrocka z ZAZ.

Osoby niepełnosprawne nierzadko traktują takie miejsca jak ZAZ czy Warsztaty Terapii Zajęciowej jako drugi dom.

Uczymy tu samodzielności

– podkreśla Elżbieta Czarnota z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gorzycach. Jak dodaje:

Uczymy zaradności życiowej. Przede wszystkim dążymy do przygotowania się do podjęcia zatrudnienia tych osób z niepełnosprawnością. To są osoby dorosłe, oczywiście z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, gdzie jest wskazanie udziału w warsztacie terapii zajęciowej. To nie tylko zajęcia terapeutyczne, spotkanie z koleżankami, z kolegami, integracja. Organizujemy też różne wycieczki, wyjazdy do kina, wydarzeń. Sporo jest wydarzeń sportowych, podczas których odnoszą sukcesy.

Nauka zawodu, rehabilitacja, ale także organizacja czasu wolnego. Tym też zajmują się organizacje w Wodzisławiu Śląskim. Jak mówi prezes Stowarzyszenia „Czyń Dobro” działające przy Zespole Placówek Szkolno Wychowawczych Ewidencyjnych w Wodzisławiu Śląskim Bożena Sikora – Hasni-

Od wielu lat naszą ofertą jest akcja Lato w mieście, czyli tygodniowe ferie, półkolonie oraz lato i zima w mieście. To obecnie dwudziestka dzieci autystycznych niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i głębokim. Uczestniczą w zajęciach, które oferuje nasze stowarzyszenie dla nich. Warto też wspomnieć, że u nas w placówce jest prowadzona rehabilitacja 25+ dla naszych absolwentów. Od wielu lat ta akcja jest prowadzona też we współpracy z PFRON i całkowicie finansowana przez fundusz.

Efektem działalności osób uczęszczających na Warsztaty Terapii Zajęciowej są ich przepiękne prace rękodzielnicze. Kupić je można na różnych kiermaszach. Powstają m.in. w pracowniach plastycznych, ceramicznych. Tym zajmuje się WTZ prowadzone przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Jak zauważa Wojciech Niemiec z Archidiecezji, największy problem dla osób z niepełnosprawnością to funkcjonowanie społeczne.

Tutaj wspieramy naszych podopiecznych, żeby potrafili odnaleźć się w społeczeństwie, żeby radzili sobie jak najlepiej, czy to w urzędach, czy ze znajomymi, czy w kinie, czy w restauracji, żeby jak najlepiej sobie radzili na co dzień. Widzimy to, że coraz bardziej niepełnosprawność staje się codziennością dla wielu osób zdrowych i nie jest już to takie odrzucenie, jak powiedzmy jeszcze 20 lat temu.

Targi, które zorganizowano w Wodzisławiu są odpowiedzią na wiele głosów pracowników PCPR i innych jednostek, ale i rodziców i opiekunów. Jak zauważa Arkadiusz Skowron, członek zarządu powiatu wodzisławskiego, oferta instytucji i organizacji działających w powiecie jest szeroka, a targi miały dać odpowiedź i pokazać jak wiele form pomocy jest dostępnych

Szlak Możliwości to swoiste targi informacyjne, na których gościmy instytucje, które zazwyczaj mają styczność z osobami niepełnosprawnymi, żeby skrócić ten dystans, żeby nie iść do tego obiektu, do ZUS-u czy do PFRON-u czy gdziekolwiek, tylko żeby w innych warunkach można było otrzymać informację, żeby te osoby nie miały żadnych takich później problemów natury komunikacyjnej. Tutaj obok siebie są stoiska kilku instytucji, uzyskując informacje w jednym miejscu, zaraz można podejść do drugiego i ewentualnie uzupełnić coś sobie do uszczegółowić albo się nawet umówić na wizytę. To oferta nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także ich opiekunów.

– mówi Arkadiusz Skowron.

I jak na koniec zaznacza starosta powiatu wodzisławskiego Leszek Bizoń –

Ciągle czujemy, że potrzeby są znacznie większe niż nasze możliwości. Chcielibyśmy zapewnić tę opiekę czy pomoc dla wszystkich potrzebujących. Wszyscy, którzy tej pomocy oczekują i potrzebują w jednym miejscu znajdą kompletną informację o ofercie naszego powiatu.

A już teraz podopieczni wodzisławskiej „Perły” zapraszają na kiermasz swoich prac:

Wszelkie informacje o pomocy osobom niepełnosprawnym w powiecie wodzisławskim znajdziecie na stronie PCPR w Wodzisławiu Śląskim.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj