Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomoc Politechniki Śląskiej dla studentów i uchodźców z Ukrainy

Facebook Twitter

W związku z panującą na Ukrainie wojną uczelnia w dowód solidarności i wsparcia uruchomiła specjalny program skierowany do młodych obywateli Ukrainy – aktualnie studiujących i tych, którzy zechcą podjąć studia na dostępnych w ofercie edukacyjnej Politechniki Śląskiej kierunkach prowadzonych w języku polskim i angielskim.

Fot. polsl.pl

Politechnika Śląska zapewni studentom dogodne i dostosowane do sytuacji warunki rekrutacji, elastyczne i atrakcyjne warunki studiowania, a także zwolnienie z opłat za studia. Studenci z Ukrainy mogą również wnioskować o bezpłatne zakwaterowanie w domu studenckim. Ponadto mogą liczyć na pomoc kadry akademickiej oraz studentów polskich i zagranicznych. Politechnika zapewni również wsparcie informacyjne i psychologiczne, pomoc w rozwoju indywidualnym oraz w znalezieniu pracy.

Zgodnie z zapisami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni podpisanej dnia 11 kwietnia 2005 r. umożliwiona zostanie kontynuacja kształcenia na Politechnice Śląskiej (w trybie przeniesienia) ukraińskim studentom, którzy w związku z zaistniałą sytuacją zmuszeni byli przerwać studia. Zgodnie z art. 4 umowy szkoły wyższe państw Stron mogą uznawać odpowiednie okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia oraz praktyki zgodnie z prawem wewnętrznym danego państwa.

Punkt konsultacyjny Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej

Dla wszystkich potrzebujących z Ukrainy Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej i Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej oferuje także całodobową pomoc psychologiczna. W ramach punktu konsultacyjnego można skorzystać z doradztwa zawodowego i doradztwa przedsiębiorczości. Zostanie zorganizowany także kurs języka polskiego. Centrum Wolontariatu wspiera również promocyjnie zbiórki finansowe: PCK, CARITAS, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz inne potwierdzone przez stronę rządową. W ramach punktu konsultacyjnego można także skorzystać z pomocy Biura Obsługi Prawnej Politechniki Śląskiej. Wszystkie działania realizowane będą we wsparciu doradcy posługującego się językiem ukraińskim.

Centrum Wolontariatu prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych produktów i artykułów, takich jak: żywność, zestawy medyczne, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, bielizna damska męska i dziecięca, koce termiczne, śpiwory, maty do spania, artykuły higieniczne, naczynia kuchenne, środki antyseptyczne, maseczki wielorazowe. Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej i Biuro Karier Studenckich we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gliwicach przygotowały punkt konsultacyjny, w którym działają wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim.

Kontakt

Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej:

  • e-mail: Pomoc.Ukranie@polsl.pl i kariera@polsl.pl; telefony: +48 691 441 028 i +48 519 384 948.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj