Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomoc Ukrainie. Agregaty prądotwórcze i żywność dla żołnierzy

Facebook Twitter

Pomoc Ukrainie. Agregaty prądotwórcze i żywność dla żołnierzy walczących w Dubnie. Wczoraj (5.02.) z Czerwionki- Leszczyn wyruszył konwój z pomocą. 5 generatorów prądu ufundowało miasto Bad Sachsa z Dolnej Saksonii, żywność przekazała Czerwionka.

Fot. czerwionka-leszczyny.pl

Pomoc Ukrainie to odpowiedź na prośby, jakie wystosował mer Dubna, Wasyl Antoniuk. On też osobiście odebrał agregaty. Jak mówił w Dubnie nie ma prądu przez nawet 16 godzin na dobę, w mieście przygotowano 12 punktów, w których można przyjść się ogrzać, doładować telefon. W 5 punktach brakowało agregatorów.

Pomoc Ukrainie, Dubno pod ostrzałem

Pomoc Ukrainie od Czerwionki-Leszczyn i Bad Sachsy (Niemcy)

Fot. czerwionka-leszczyny.pl

Dubno kilka razy było bombardowane, w mieście przebywa obecnie 3,5 tys. uchodźców wewnętrznych – z Chersonia, Charkowa i innych miast Ukrainy. Dodajmy, że Dubno jest miastem partnerskim Czerwionki- Leszczyn.

O potrzebie pilnej reakcji na dramatyczną sytuację w Ukrainie mówił burmistrz Bad Sachsy Daniel Quade:

Daniel Quade: Mamy ten przywilej, że większość z nas należy do pokolenia, które dorastało nie znając wojny. W naszym mieście są jednak mieszkańcy, którzy ją pamiętają. Kiedy dowiedzieliśmy się, że w Ukrainie potrzebne są agregaty prądotwórcze, dołożyliśmy wszelkich starań, żeby je zapewnić. Dziś przekazujemy 5 takich generatorów.

Swojego wzruszenia i wdzięczności nie krył Mer Dubna Wasyl Antoniuk:

Wasyl Antoniuk: Chciałbym podziękować mieszkańcom Czerwionki-Leszczyn oraz Miasta Bad Sachsa za tę ogromną pomoc, którą okazują narodowi ukraińskiemu. Jest ona bezcenna. Dajecie nam pewność, że jesteśmy niezłomni i możemy zwyciężyć nad wrogiem. Dubno kilka razy było bombardowane. Niektóre obiekty ważnej infrastruktury są zrujnowane. Teraz jest spokojniej, choć bardzo doskwiera nam brak prądu przez większość część doby. W Dubnie mamy obecnie 3,5 tys. uchodźców wewnętrznych – z Chersonia, Charkowa i innych miast Ukrainy. Wielu z nich planuje zostać w Dubnie na zawsze. Podejmujemy liczne działania, budujemy centra socjalne oraz tzw. punkty niezłomności. Są o miejsca, gdzie mieszkańcy Dubna mogą przyjść, doładować swoje telefony, laptopy albo po prostu się ogrzać. Na tę chwilę miasto przez 12-16 godzin dziennie jest pozbawione elektryczności, więc takie punkty są niezwykle istotne. Powstało ich do tej pory dwanaście, siedem z nich było zabezpieczonych generatorami, brakowało nam pięciu, czyli dokładnie tyle ile dziś otrzymaliśmy.

Wasyl Antoniuk wręczył burmistrzowi Czerwionki-Leszczyn Wiesławowi Janiszewskiemu oraz Burmistrzowi Miasta Bad Sachsa Danielowi Quade odznaki nadane przez Radę Miejską Dubna, najwyższe odznaczenie, które Rada może przyznać.

Wasyl Antoniuk: Tacy przyjaciele dają nam nadzieję, że zwyciężymy, a przyjaźń jest większa od każdego zła

– powiedział Wasyl Antoniuk.

Czytaj także:

Śledź nasz kanał na YouTube:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023