Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Pomysł na kwarantannę: kalendarz sezonowej żywności z Zamku Cieszyn [WIDEO]

Facebook Twitter

W Radiu 90 teraz pomysł na domową kwarantannę. Czas izolacji wykorzystajmy na stworzenie czegoś kreatywnego.

fot.webandi/ pixabay.com

Zamek Cieszyn poleca warsztaty online Małej Pracowni Projektowej, gdzie można dowiedzieć się jak zrobić kalendarz sezonowej żywności. Pomysłodawczynią jest ekoedukatorka, Anita Kramarczyk:

Jest czas tego, że sadzimy już pierwsze nasionka, pierwsze rośliny. Zaczynają pojawiać się pierwsze rośliny. W kwietniu już pierwsze zielone, w maju nowalijki, szparagi a pod koniec maja truskawki. Jeśli tworzymy coś to róbmy to., żeby nam się to przydało w jakiś działaniach. Z jednej strony będziemy musieli trochę poszperać, na temat tego co w danym miesiącu możemy jeść lokalnie u nas, i co warto szukać w sklepach czy na targowiskach, bo na targ możemy pójść, a tam zaczynają pojawiać się pierwsze warzywa. Z drugiej strony, warto wspierać lokalnych producentów i zastanowić się skąd to jedzenie przybywa do nas.

Do tego to pomysł na kreatywny recykling:

Mamy dużo śmieci w domu. Czasem zamawiamy na przykład przez internet. Watro zwracać na to uwagę, że czasem rzeczy które zamawiamy, czy ktoś nam przygotowuje zakupy, pakuje w wielką ilość w folii, więc żeby zwracać uwagę na takie rzeczy, żeby może nie używać tej folii, jak już używamy tego plastiku, to używać g też racjonalnie i zawsze pamiętać żeby segregować.  Używaliśmy przy przygotowaniu kreatywnego kalendarza tego co mieliśmy. Właściwie powstał pomysł, później szukaliśmy materiałów, które mieliśmy. Opakowania po kaszkach, gazety, magazyny, stare kolorowanki – tak żebyśmy nie musieli wychodzić w domu, żeby coś kupić. To jest to myślenie i tworzenie kreatywne.

Tworzenie kalendarza sezonowej żywności to bardzo dobry pomysł na wspólny czas z dziećmi:

Ostatnio słyszałam takie zdanie, że tak naprawdę to dzieci są kreatywne, a my dorośli to już jesteśmy twórczy.  My możemy stworzyć wiele ciekawych rzeczy, ale tak naprawdę najbardziej są kreatywne dzieci. Myślę, że jak my dzieci zapytamy w jaki sposób to zrobić to one nam odpowiedzą w najbardziej zaskakujący sposób. Warto je zachęcić d pracy nie tylko przy tworzeniu ale i przy projektowaniu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj