Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na majówkę: Wskocz na rower i wyrusz na Żelazny Szlak Rowerowy

Facebook Twitter

Przed nam długi weekend. Pogoda póki co nam nie dopisywała, ale warto w końcu wyciągnąć rower i ruszyć na wycieczkę. Tym razem polecamy Żelazny Szlak Rowerowy na pograniczu polsko-czeskim. Wspaniała trasa na rodzinną wyprawę.

Fot. jastrzebie.pl

Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) – to trasa pogranicza polsko- czeskiego, łącząca Godów – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice – Petrovice u Karvine – Karvinę. Jak nazwa wskazuje, elementem łączącym trasę jest kolej. 

Długość szlaku to około 43 km, więc trasę można pokonać stosunkowo szybko, ale pamiętajmy, że po drodze mijamy sporo miejscowości z różnymi atrakcjami turystycznymi, więc trasę możemy rozłożyć na parę dni. 

Po polskiej stronie przejeżdżamy przez Gołkowice, gdzie znajdziemy drewniany kościół pw. Św. Anny z XIX wieku, Łaziska – kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych, Godów, Jastrzębie Zdrój – Dom Zdrojowy, Inhalatorium Solankowe, Zebrzydowice – Pałac. 

Tu znajduje się przejście graniczne i wjeżdżamy do czeskiej Karwiny. W Karwinie możemy zobaczyć m.in. Park Zdrojowy, Most Bohaterów Sokolova, Park Bożeny Němcovej, Zamek Frysztat oraz Dwór Olszyny. Za Karwiną kierujemy się już w stronę polskiej granicy, ale to nie koniec pięknych widoków. Jeszcze po czeskiej stronie pojedziemy obok Lazeckiej remízy – to pozostałości po lesie łęgowym oraz obok Heřmanský stav – Odra – Poolší – to miejsce, gdzie możemy zobaczyć rzadkie okazy ptaków. 

Trasa jest dobrze oznakowana – w Polsce mamy pomarańczowe tabliczki z logo szlaku, po stronie czeskiej tabliczki są żółte również z logo szlaku. Ścieżka rowerowa jest bardzo dobrze przygotowana, jedzie się głównie ścieżkami rowerowymi, czasem polną lub leśną drogą i ulicami, ale raczej mało ruchliwymi. Na trasie znajdziemy również miejsca do wypoczynku i tablice informacyjne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024