Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Bajkowa Kraina Górnej Odry. Czas na festiwal!

Facebook Twitter

Kraina Górnej Odry to nazwa naszego regionu, turystyczna, która ma ściągnąć zwiedzających do Raciborza, Żor, Rybnika, Wodzisławia ale też mniejszych miejscowości: do Chałupek, Lubomi czy Pszowa.

Zobaczcie to na mapie:

Rybnik

Tutaj impreza odbędzie się w kilku miejscach: na ternie kopalni Ignacy, na Przestani Kajakowo- Rowerowej Aktywni, w Stanicy 6. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej czy na ośrodku Kotowica, to nad rybnickim zalewem:

Rybnickie morze, Rybnickie jezioro…. czyli zbiornik o objętości 22 mln m³ wody, leży na terenie Rybnickiej Kuźni, Orzepowic, Chwałęcic i Stodół.

– przypominaliśmy w programie popołudniowym Radia 90 w tygodniu przed festiwalem.

Zalew Rybnicki, czerwiec 2022

W Rybniku w niedzielę (26.06.) także aktywny dzień na bulwarach. Od 10.00 czynna będzie strefa bezpieczne rowerzysty, aktywności, warsztaty jazdy na rolkach czy warsztaty parkuru.

Wodzisław Śląski

Tutaj Festiwal Górnej Odry będzie odbywał się na terenie parku Trzy Wzgórza.

Inne propozycje nazwy, z którymi wygrały „Trzy Wzgórza” to „Zaczarowane jary” czy „Rajski Wąwóz”. Imprezy w Wodzisławiu zaczynają się już w piątek na „Trzy Wzgórza” zjadą foodtrucky, a w sobotę wielki park aktywności, sportu, animacji…

– słyszeliście w programie popołudniowym Radia 90.

Plac zabaw w parku „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu

Chałupki

W ubiegłym roku było tu kolorowo, bo był piękny laserowy pokaz. W tym roku imprezy w sobotę, na przejściu startym granicznym, miejscu, które znane jest z „Jarmarku na granicy”. Chałupki leża w Krzyżanowicach, jeśli chodzi o atrakcje to np. ruiny w Tworkowie czy meandry Odry. W ubiegłym roku podczas spływu na festiwalu Górnej Odry, płynęło 60 osób od przejścia granicznego w Chałupkach do Zabełkowa. Ile osób ruszy na spływ w tym?

– pytała Gosia Kmieciak w programie Przewodnik Radia 90.

Przejście graniczne w Chałupkach, czerwiec 2022

Jastrzębie- Zdrój

Miejsca akcji w czasie Festiwalu Górnej Odry w ten weekend są cztery: OWN, Park Zdrojowy, jest spływ kajakowy rzeką Szotkówą połączony z rekreacją rowerową na Żelaznym Szlaku Rowerowym. W Centrum Edukacji Ekologicznej będzie dzień otwarty pod hasłem: Rzeka Wiedzy.

Park Zdrojowy w Jastrzębiu, czerwiec 2022

Turze

Jedną z aren festiwalu jest także Turze, w Kuźni Raciborskiej, tam na przystani, w sobotę pojawią się pływadła czyli obiekty pływające, które wypłyną z Raciborza o 12.00, koło 15.00 w sobotę powinny być w Turzu. Przywita je tam orkiestra Sośnicowice, w programie także ślub na wodzie.

Racibórz

Na plaży w Raciborzu wszystko się zacznie w piątek (24.06.) o 20.00, będzie Gitarzysko: ognisko, grill, karaoke i budowanie pływadeł. Pływadło 2022, to impreza z ogromną tradycją już po raz 23. Będzie je można oglądać w sobotę, piknik rodzinny na plaży od 11.00 do 19.00.

Zamek Piastowski to kolejne miejsce festiwalowe, w sobotę zwiedzanie historycznego szlaku miejskiego a popołudnie to np. konkurs na browarmistrza.

Zamek Piastowski w Raciborzu, czerwiec 2022

Niedziela na przystani miejskiej to piknik rodzinny, ale też bardzo ważna cześć spotkań festiwalowych: szkolenia z bezpiecznego zachowania na wodzie. Niedziela na przystani miejskiej w Raciborzu od 11.00 do 19.00, od 20.00 noc kupały i tańce w kręgu.

Przystań na Odrze w Raciborzu, czerwiec 2022

Żory

Na Śmieszku otwarcie festiwalu, w piątek (24.06.) od 17.00, na początek spektakl na wodzie „Klątwa Żorskiej Perły”, a potem między innymi plecenie wianków i muzyczne wydarzenia: koncert AF Music, MuzyKajaka i Akurat.

Kąpielisko Śmieszek w Żorach, czerwiec 2022

Zobacz cały plan imprez:

W naszym cyklu Pomysł na weekend prezentujemy co tydzień wyjątkowe miejsca z regionu, przed każdym weekendem zajrzyj i zwiedzaj z nami!

Pomysł na weekend na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj