Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Cieszyn po drugiej stronie mostu, czyli co warto zobaczyć w Czeskim Cieszynie [FOTO]

Facebook Twitter

Przede wszystkim warto wspomnieć, że Cieszyn został podzielony na część turystyczno-kulturalną, którą znajdziemy w Polsce oraz na tę bardziej przemysłową, fabryczną. To oczywiście nie oznacza, że nie warto się tam wybrać, wręcz przeciwnie. Co możemy zobaczyć w Českým Těšíně?

Zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie znajdziemy tablice informacyjne z zaznaczonymi punktami, które warto zobaczyć w mieście. Po czeskiej stronie taką tablicę znajdziemy w Parku Masaryka (Masarykovy Sady).

Na tablicy mamy 15 punktów do zwiedzenia:

  1. Remiza Strażacka
  2. Aleje Masaryka
  3. Kościół Parafialny Najświętszego Serca Jezusowego
  4. Pomnik Ofiar I Wojny Światowej
  5. Pomnik Tomáša Garrigua Masaryka
  6. Dom Robotniczy
  7. Kaplica Św. Teresy z Lisieux
  8. Budynki szkolne w Alejach Masaryka
  9. Posąg Św. Jana Nepomucena
  10. Najstarszy dom w Czeskim Cieszynie
  11. Willa Fuldy
  12. Miejsce pierwotnego pomnika Friedricha Schillera
  13. Budynek Urzędu Skarbowego
  14. Kawiarnia Avion
  15. Most Przyjaźni

Przy każdym z tych punktów znajduje się dodatkowa tablica informacyjna z historią danego obiektu.

Co warto zobaczyć?

Aleje Masaryka

W okolicy Alei Masaryka znajdziemy sporą część z wymienionych punktów na tablicy informacyjnej. Rozglądajcie się dookoła, bo jest ich aż 7.

Kościół Parafialny Najświętszego Serca Jezusowego

Kościół został wybudowany w 1892 przez jezuitów, w stylu neogotyckim. Warto zwrócić uwagę na portal ostrołukowy, rozetę oraz wieżę z dzwonnicą i zegarem.

Pomnik Ofiar I Wojny Światowej

Pomnik przedstawia pogrążonego w żałobie żołnierza, został odsłonięty w 1930 roku. Na pomniku znajdowało się 400 wykutych nazwisk poległych oraz rzeźby, które zostały usunięte w 1945 roku.

Pomnik Tomáša Garrigua Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk był pierwszym i najdłużej urzędującym prezydentem Czechosłowacji, nazywany był ojcem niepodległej Czechosłowacji, „prezydentem oswobodzicielem”. Pierwotnie przed szkołą stał posąg czechosłowackiego prezydenta, ale został on zburzony w 1938 roku. Pomnik w takiej formie możemy oglądać od 2010 roku.

Posąg Św. Jana Nepomucena

Jan Nepomucen to czeski duchowny, kanonik, wikariusz generalny archidiecezji praskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego. Jest patronem jezuitów, Pragi, mostów, ale też tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jego pierwszą figurą jest ta w Pradze na moście Karola. W legendzie możemy przeczytać, że to właśnie z tego mostu został zrzucony. Wokół jego głowy pojawiła się aureola składająca się z pięciu gwiazd, które symbolizują cnoty męczeństwa. Aureola miała się ukazać w miejscu, gdzie wrzucono go do rzeki. Jego kult rozprzestrzenił się też na inne ziemie m.in. na Śląsk. W naszym regionie też znajdziemy jego pomniki, m.in. na rybnickim rynku.

Dom Robotniczy

Kaplica Św. Teresy z Lisieux

To neogotycka, ceglana kaplica najprawdopodobniej z 1897. Pierwotnie stała przy dzisiejszej gazowni na ul. Fabrycznej.

Budynki szkolne w Alejach Masaryka

Budynek pochodzi 1892, mieściła się w nim niemiecka szkoła powszechna dla dziewcząt i chłopców, a po 1945 roku szkoła zawodowa.

Warto też wybrać się na Plac Armii Czechosłowackiej. Po drodze z Alei Masaryka zobaczymy Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.

Muzeum Ziemi Cieszyńskiej

Plac Armii Czechosłowackiej

Na placu znajduje się Urząd Miasta oraz fontanna, można usiąść i odpocząć. Teraz możemy poczuć tu świąteczny klimat, jest są choinka, ozdoby świąteczne.

Na liście brakuje też Nadbrzeża Svobody, gdzie też znajdziemy parę ciekawych obiektów. Openair Museum jest zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie. Po czeskiej stronie znajdziemy np. słownik czesko – polski, Pomnik Koalicji Antyfaszystowskiej oraz makieta Obozu Jenieckiego Stalag.

Słownik

To nie taki typowy słownik, nie znajdziecie tutaj podstawowych czeskich słówek czy zwrotów. Znajdziemy tu fałszywych przyjaciół, to znaczy słowa, które brzmią tak samo, a posiadają całkiem inne znaczenie. I tak np. sklep po czesku to obchod, a czeskie słowo sklep oznacza piwnicę, droga po czesku to cesta, a czeskie słowo droga oznacza narkotyk. Te i wiele innych słówek znajdziecie właśnie na tej kolumnie.

Pomnik Koalicji Antyfaszystowskiej

Makieta Obozu Jenieckiego Stalag

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj