Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Cieszyn w jeden dzień. Co warto zobaczyć? [FOTO]

Facebook Twitter

Co warto zobaczyć w Cieszynie? Ile czasu potrzeba na zwiedzenie tego miasta? Co warto zjeść? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie znajdziemy tablice informacyjne z zaznaczonymi punktami, które warto zobaczyć w mieście. Po polskiej stronie taką tablicę znajdziemy m.in. przed cieszyńskim zamkiem, dlatego stąd zaczniemy nasz spacer.

Co warto zobaczyć?

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe to wzniesienie znajdujące się w centrum Cieszyna, przy samej granicy z Czechami. W parku oprócz najbardziej znanej w Polsce rotundy romańskiej, znajduje się cały szereg zabytków, o których pisaliśmy TUTAJ. Jest także taras widokowy, z którego rozpościera się widok na czeską stronę tego pięknego miasta.

Open Air Museum

Open Air Museum to ekspozycja muzealna znajdująca się na polsko-czeskiej granicy.Po polskiej stronie znajdziemy ciekawe miejsca do odpoczynku – Koła Czasu, na których znajdziemy chronologię dziejów Cieszyna – 28 dat od powstania do podziału. Daty są również zapisane w alfabecie Braille’a. Co ciekawe Koła Czasu mają moduły Wi-Fi, na każdym kole znajduje się panel z kodem QR, po zeskanowaniu którego dowiemy się więcej o wydarzeniach, zobaczymy także galerię zdjęć na stronie internetowej Open Air Museum. Koła te są podświetlone nocą, co wygląda bardzo efektownie. Warto więc wybrać się tu na wieczorny spacer. Więcej o tym muzeum pisaliśmy TUTAJ.

Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa znajduje się na ul. Głębokiej 50, zostało utworzone w 1996 dla upamiętnienia tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim. Muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Teatr im. Adama Mickiewicza

Teatr znajdziemy na Starówce, na Placu Teatralnym 1. Budynek ten jest wpisany do rejestru zabytków.

Rynek w Cieszynie

Obecnie cieszyński rynek nie wygląda tak pięknie, gdyż jest w trakcie rewitalizacji. Warto spojrzeć na wizualizację tego miejsca, znajduje się na stronie Urzędu Miasta Cieszyna.

W związku z remontem nie możemy zobaczyć kamiennej fontanny (dawnej studni)  z figurą św. Floriana. Będąc na rynku zwróć uwagę na architekturę, jest tu wiele pięknych kamienic m.in. Eduarda Augusta Schroedera (nr 5), budynek dawnego hotelu Pod Brunatnym Jeleniem, ratusz wraz z salą sesyjną. Ciekawostką jest to, że właśnie w tej sali podejmowano cesarza Franciszka Josefa I. Po przeciwnej stronie warto spojrzeć na dom kultury „Dom Narodowy”.

Studnia Trzech Braci

Na tablicy informacyjnej czytamy:

Legendarne źródło związane z powstaniem Cieszyna we wczesnym średniowieczu. Studnia istniejąca już w XVI wieku, ostała odnowiona w 1810 r. Po raz kolejny jej remont przeprowadzono 1860 r. Otrzymała ona wtedy sześcioboczną, żeliwną altanę z balustradą. Na obiekcie umieszczono tablicę inskrypcyjną z informacją na temat wydarzeń związanych z historią studni.

Wenecja Cieszyńska

Cieszyńska Wenecja to część starego miasta, jest to fragment ulicy Przykopa, kiedyś Nad Młynówką. Znajdziemy tu malownicze domki usytuowane nad kanałem wodnym „Młynówka”. Więcej o tym miejscu pisaliśmy TUTAJ.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Park Pokoju

Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajdziemy przy ul. Tadeusza Regera 6. Jest to najstarsze publiczne muzeum w Polsce oraz jedno z najstarszych publicznych muzeów w Europie Środkowej. Muzeum zostało założone w 1802 r. przez ks. Leopolda Szersznika, którego pomnik znajdziemy w pobliskim Parku Pokoju. Park jest nazywany Parkiem Pokoju od czasu kiedy podpisano tu tzw. „Pokój Cieszyński”, który kończył wojnę pomiędzy Austrią i Prusami w 1779 roku. W parku znajdują się również inne pomniki oraz orchestron, w którym w lato odbywają się koncerty.

Co zjeść?

Ze względu na to, że to pograniczne miasto, prawie wszędzie zjemy smažený sýr a hranolky. Ale poszukajmy jednak typowo cieszyńskiego jedzenia, czyli cieszyńskich kanapek.

Zobacz także co można zobaczyć po czeskiej stronie: Cieszyn po drugiej stronie mostu, czyli co warto zobaczyć w Czeskim Cieszynie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024