Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach

Facebook Twitter

Ten drewniany kościół jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów na Śląsku. W poniedziałek 15 sierpnia, w święto Matki Boskiej Zielnej, parafia będzie świętować jubileusz 555-lecia istnienia.

Łaziska leżą w powiecie wodzisławskim, w gminie Godów, są jedną z najstarszych miejscowości w regionie. Znajdziemy je blisko Wodzisławia Śląskiego i Jastrzębia, przy granicy z Czechami. Przez miejscowość przepływa rzeka Leśnica.

Drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach

W Łaziskach przy ul. Powstańców Śląskich znajdziemy drewniany kościółek z XVI lub XV wieku. Kościół jest jednym z najcenniejszych, drewnianych budowli  sakralnych w kraju. Został wpisany na Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Kościół został uznany za perłę sakralną Ziemi Wodzisławskiej. Gmina Godów dba o swoją perełkę i od 2013 roku przeznaczyła już 177 tys. złotych na remonty, dzięki tym pieniądzom udało się wyremontować zakrystię i schody, oraz wykonać drzwi zewnętrzne do zakrystii oraz drzwi boczne.

Najważniejszym punktem uroczystego jubileuszu będzie msza święta, którą poprowadzi Metropolita Krakowski abp. Wiktor Skworc. Msza rozpocznie się o 10:30.

Historia

Przeprowadzone w 2008 roku badania dendrochronologiczne datują drewno użyte do budowy świątyni na 1466 i 1467 rok. Na podstawie tych badań historyk Paweł Porwoł przyjął za datę powstania kościoła (za wyjątkiem wieży) rok 1467. Sama wieża jest nieco późniejsza, została wzniesiona w 1507 r. Remontowano ją i przebudowano w 1748. W trakcie przebudowy wieża otrzymała izbicę i barokowy hełm.

– czytamy na stronie gminy Godów

Legenda

Pierwotnie kościół miał powstać na wzgórzu nazwanym „Kępą”. Budowniczowie z mozołem wnosili tam wielkie kłody drewna. Jakież było ich zdziwienie, gdy następnego zobaczyli je u podnóża. Próbę przetransportowania materiału budowlanego na wzgórze ponowili. Nazajutrz jednak znów znaleźli drewno w tym samym miejscu na dole.
Kiedy ta sytuacja zdarzyła się po raz trzeci, cieśle zrezygnowali z budowania kościoła na wzgórzu. Uznano, że Bóg chce, by postanowiono świątynie właśnie tam, u podnóża.
W zdarzeniach tych upatrywano i po latach rękę Opatrzności. Podczas działań wojennych w 1945 roku Rosjanie ostrzeliwali kościół. Gdyby stał on na szczycie wzgórza, niechybnie zostałby zniszczony.

– czytamy w publikacji Pawła Porwoła „Perełka sakralna Ziemi Wodzisławskiej”.

Galeria

Zobaczcie przepiękne wnętrza tego kościółka:

Więcej zdjęć:

Drewniany kościół pw. św. Anny w Gołkowicach

Na terenie Gminy Godów znajduje się jeszcze jeden drewniany zabytek, to kościół w Gołkowicach. Świątynia jest sporo młodsza od tej w Łaziskach, jej budowę datuje się na 1787 rok, co możemy przeczytać na tablicy informacyjnej znajdującej się blisko wejścia.

Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego

Na szlaku na razie znajduje się 97 obiektów drewnianych. Większość stanowią drewniane kościółki, oprócz nich jest m.in. Dom Tkacza w Bielsku Białej, Beskidzki Dom Zielin, Kaplica Różańcowa w Bukowie, Muzeum w Chorzowie, w Milówce, Dzwonnica w Czernichowie i Paczynie, Kurna Chata w Istebnej, Karczma w Jeleśni, ruchoma szopka w Olsztynie, spichlerz w Olsztynie, Skansen w Pszczynie, karczma w Sławkowie, Pałacyk Myśliwski w Pszczynie, Leśniczówka w Złatnej, Młyn wodny w Złotym Potoku. Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj