Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Grab Jankowicki. Pomnik przyrody ukryty w rudzkim lesie [FOTO]

Facebook Twitter

Grab Jankowicki rośnie w lesie na skraju wsi Jankowice, na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Jest to grab pospolity, który ma około 300 lat, 24 m wysokości, a jego obwód wynosi 412 cm. Jest unikatowy ze względu na swój wiek, gdyż graby nie żyją aż tak długo.

Jadąc od Rud Raciborskich drogą 919 w stronę Raciborza, grab znajdziemy po lewej stronie przed dość charakterystycznym ostrym zakrętem, obok łąki.

Pomnik przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

– czytamy w Ustawie o ochronie przyrody.

Pomniki przyrody są w Polsce prawnie chronione.

Grab pospolity (zwyczajny)

Wysokość: ok. 25 m
Średnica: do 100 cm
Korona: wysoka, smukła i gęsta
Pień: falista powierzchnia
Pochodzenie: Euroazja, Ameryka Północna
Owoc: orzeszek w okrywie trójklapowej

Na stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać następujące informacje o grabie:

Jest ważnym drzewem leśnym, rozpowszechnionym w całej Polsce zarówno w górach, jak i na nizinach. Rośnie w lasach mieszanych razem z dębem i bukiem. Lasy z udziałem graba określamy mianem grądów. Charakterystyczne podwójnie piłkowane liście graba po rozwinięciu się z pączków są pozginane jak harmonijka. Grab jest gatunkiem jednopiennym. Jego kwiatostany żeńskie pojawiają się wkrótce po rozwinięciu się liści i przekształcają się w duże zwisające owocostany, a liczne pozbawione kielicha kwiaty męskie zebrane są w kotki. Owocem grabu jest orzeszek okryty skrzydełkiem o trzech klapkach.

Warto przyjechać w te okolice. Jest tu mnóstwo ścieżek rowerowych, a przyroda o tym czasie jest najpiękniejsza. Zobaczcie zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj