Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Grabówka. Spójrz jak pięknie widać region! [FOTO]

Facebook Twitter

Okazały spichlerz, kaplica oraz piękny widok na rezerwat "Wielikąt". To można zobaczyć odwiedzając Grabówkę. Kolejne wyjątkowe miejsce polecamy w naszym portalu w ramach cyklu Pomysł na weekend. Kto skorzysta?

Grabówka to wieś położona w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia. Platforma widokowa znajduje się w sąsiedztwie kaplicy oraz Wiejskiego Domu Kultury. Z tej konstrukcji roztacza się piękny widok na Wielikąt. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Wielikąt” został utworzony w 1993 roku, na jego terenie znajdują się stawy hodowlane. Teren ten jest prywatny, a wstęp na stawy jest zabroniony. Na tym obszarze występuje ptactwo wodno-błotne, które możemy wypatrzeć dzięki lornetce znajdującej się na platformie.

Przez Grabówkę przechodzi Szlak Górnej Odry. Znajdziemy tutaj kaplicę pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Wiejski Dom Kultury. Na tablicy informacyjnej możemy przeczytać:

Kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz nowoczesna świetlica wiejska zostały sfinansowane z odszkodowań za obiekty utracone w Ligocie Tworkowskiej z powodu budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Zostały tu również umieszczone kamienne znaki graniczne z przedwojennej granicy polsko-niemieckiej z 1918 r., znajdujące się niegdyś w Ligocie Tworkowskiej.

Na terenie wsi znajduje się również spichlerz z XVIII wieku. Na stronie powiatu wodzisławskiego czytamy:

Murowany z cegły, kryty dwuspadowym dachem na planie prostokąta. Najciekawszymi elementami są kute drzwi oraz kamienny portal herbowy. Spichlerz w przeszłości należał do zabudowań dworskich, które nie przetrwały do naszych czasów.

Zobacz galerię zdjęć:

Co warto zobaczyć w okolicy?

  • Figura Jana Nepomucena (600 m)
  • Syrynia: Kopiec i Grób Bordynowskiej Pani (1 km)
  • Drewniana kaplica św. Jana Nepomucena w Lubomi (1,5 km)
  • Grodzisko Gołęszyców w Lubomi (3,5 km)
  • Pogrzebień: punkt widokowy (5 km)
  • Kaplica Matki Boskiej Różańcowej w Bukowie (6 km)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj