Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Graniczne Meandry Odry widziane z wieży w Krzyżanowicach [FOTO]

Facebook Twitter

To jest wyjątkowe miejsce w regionie, miejsce, w którym płynie rzeka Odra- w sposób nieuregulowany, naturalny- miejsce, w którym żyją wyjątkowe zwierzęta i rośnie niespotykana gdzie indziej przyroda. Pod koniec lat 90. XX wieku w starania na objęcie tego obszaru ochroną zaangażowały się różne organizacje, takie jak WWF Polska oraz samorządy po obu stronach granicy.

Meandry Odry na granicy Polski i Czech, to chroniony obszar wzdłuż rzeki Odry, ma około 7 kilometrów. Na lewym brzegu znajduje się w granicach gminy Krzyżanowice w Polsce, a na prawym na terenie miasta Bogumin w Czechach.

Na meandry dobrze jest spojrzeć z góry, dlatego w gminie Krzyżanowice w 2017 roku postawiono wieżę widokową. Na szczyt prowadzi 114 stalowych schodów. Wieża ma ponad 27 metrów wysokości, stalowa konstrukcja z drewnianymi słupami stoi na solidnych fundamentach, a w drodze na górę można odpocząć na dwóch podestach. Z góry rozciąga się widok na meandry Odry, jak dotąd oglądane tylko przez kajakarzy.

Wieżę postawiono z pomocą pieniędzy Unii Europejskiej, jakie wspólnie zdobyły samorządy: gmin Krzyżanowice i Szylerzowice oraz miasta Bogumin.

Co można zobaczyć ze szczytu wieży widokowej?  W 2017 roku, tuż przed oddaniem wieży do użytku, mówił o tym w Radiu 90 wójt Krzyżanowic, Grzegorz Utracki:

Grzegorz Utracki: Fragment wijącej się rzeki, fragment przyrody. Meandry rzeki Odry nie są dostępne z wody w ciągu całego roku z powodu okresów ochronnych, lęgowych. Ta wieża powoduje, że również w okresie wiosennym czy jesiennym będzie można podziwiać przyrodę, wieża da możliwość obserwacji całej Bramy Morawskiej, gminy Krzyżanowice, całego pogranicza polsko- czeskiego.

Zobacz naszą galerię:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj