Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: „Marsz Śmierci”. Miejsca pamięci w naszym regionie

Facebook Twitter

27 stycznia 2023 r. obchodziliśmy 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jednak trzeba pamiętać, że to wydarzenie poprzedzone było tzw. "Marszami Śmierci". W naszym regionie znajdziemy miejsca pamięci oraz nagrobki, gdzie pochowano więźniów.

Marsze Śmierci

W 1944 władze SS rozpoczęły ewakuację więźniów KL Auschwitz do obozów na terenie Rzeszy, a w 1945 roku, dokładnie w połowie stycznia, wydano rozkaz ewakuacji wszystkich więźniów oraz likwidacji obozu. W dniach 17 – 21 stycznia ewakuowano około 56 tys. więźniów. Więźniowie byli wyprowadzani w pieszych kolumnach, wielu z nich nie przeżyło tzw. „marszu śmierci”.

Miejsca pamięci w naszym regionie:

Pszczyna

Mogiła znajduje się na cmentarzu Św. Krzyża przy ul. Żorskiej. Nagrobek wzniesiono w 1952 roku, widnieje na nim napis:

Cześć pamięci ofiar hitlerowskiego faszyzmu więźniów obozu zagłady w Oświęcimiu zamordowanych na ziemi pszczyńskiej w styczniu 1945 r. Społeczeństwo miasta Pszczyny.

Poręba (pow. pszczyński)

Tu znajdziemy trzy mogiły. Jedna z nich to mogiła niemowlęcia, które urodziła więźniarka ukrywając się w pobliżu trasy. Obecnie szczątki znajdują się na cmentarzu Św. Krzyża w Pszczynie.

Brzeźce (pow. pszczyński)

Tutaj na cmentarzu parafialnym zostało pochowanych 18 więźniów KL Auschwitz. Na tablicy pamiątkowej możemy przeczytać:

Mogiła 18 więźniów obozu oświęcimskiego poległych na trasie Pszczyna-Brzeźce.

Studzionka (pow. pszczyński)

W tej miejscowości, na cmentarzu parafialnym znajdziemy mogiłę z nagrobkiem, w którym pochowano 18 rozstrzelanych więźniów. Na nagrobku widnieje napis:

Zbiorowa mogiła 18 więźniów oświęcimskich styczeń 1945 rok.

Bzie Zameckie (Jastrzębie-Zdrój)

Tu na miejscowym cmentarzu znajdziemy grób 11 więźniów KL Auschwitz. Na tablicy czytamy:

Wieczna chwała. Nieznanym ofiarom obozu koncentracyjnego Oświęcim, którzy zginęli w marszu śmierci w styczniu 1945 r. na drodze przez teren Bzia.

Fot. jastrzebie.pl

Jastrzębie Zdrój

Na terenie miasta znajdują się trzy miejsca pochówku więźniów ewakuowanych w „marszu śmierci”. Na cmentarzu przy ul. Pszczyńskiej znajdziemy pomnik, na którym jest napisane:

W hołdzie pomordowanym bohaterom z transportu śmierci z Oświęcimia w styczniu 1945 Koło Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych w Jastrzębiu Zdroju – społeczeństwo ziemi śląskiej

Kolejne miejsce pamięci to tablica poświęcona 36 ofiarom marszu ewakuacyjnego, na której widnieje napis:

Przez nadludzkie cierpienie przez obóz śmierci szli do wolnej i niepodległej Polski Aurelia Piękosz ur. 1914 Włodzimiera Sawicka ur. 1911 W hołdzie 36 pomordowanym ofiarom marszu śmierci z Oświęcimia w styczniu 1945 Społeczeństwo Jastrzębia Zdroju

Trzecie miejsce to pomnik, który znajduje się na terenie dawnego folwarku, jest poświęcony 15 zastrzelonym oraz zmarłym na skutek przemarznięcia ofiarom. Na pomniku możemy przeczytać:

Miejsce upamiętnienia męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 r. z Oświęcimia do Wodzisławia

Fot. jastrzebie.pl

Mszana (pow. wodzisławski)

Pomnik znajduje się na cmentarzu przy ul. Mickiewicza. Na zbiorowej mogile wybudowano pomnik z  napisem:

Oddając hołd więźniom Oświęcimia którzy zginęli na szlaku śmierci Oświęcim-Wodzisław w styczniu 1945 r.

Wodzisław Śląski

Wodzisław to miejsce, gdzie skończył się etap pieszej wędrówki więźniów KL Auschwitz. Z Wodzisławia dalej byli przewożeni pociągami do obozów koncentracyjnych Gross-Rosen, Buchenwald, Bergen-Belsen, Mathausen, Ravensbrück czy Sachsenhausen.

Na terenie Wodzisławia znajdziemy więcej miejsc pamięci, jeden z nich znajduje się na dworcu, jest to tablica pamiątkowa z napisem:

W styczniu 1945 roku w czasie tragicznej ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu na trasie kolejowej w Wodzisławiu Śląskim hitlerowcy zamordowali 30 więźniów oświęcimskich. Cześć ich pamięci

fot. wodzislaw-slaski.pl

W dzielnicy Wilchwy 5 osób pochowano w przydrożnej mogile, szczątki zostały jednak przeniesione cmentarz przy ul. Parkowej. Przy wejściu na ten cmentarz znajdziemy pomnik z napisem:

Pomordowanym przez okupanta w 1945 więźniom oświęcimskim Cześć ich pamięci

fot. wodzislaw-slaski.pl

Kolejna tablica upamiętnia 10 zamordowanych więźniów. Znajdziemy ją blisko Miejskiego Domu Kultury. Widnieje na niej napis:

W styczniu 1945 Faszyści hitlerowscy zamordowali na terenie tutejszego zakładu 10 więźniów deportowanych z obozu oświęcimskiego Cześć ich pamięci Wodzisław 25.03.1962

Ostatnie miejsce to Góra Piaskowa, ulica Więźniów Oświęcimia, tam znajdziemy pomnik z napisem:

Tu spoczywa 43 więźniów politycznych bestialsko zamordowanych przez zbirów hitlerowskich w czasie ewakuacji obozu oświęcimskiego w drodze do Wodzisławia 17.1.1945 Cześć ich pamięci

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj