Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: MIG-15 w Parku im. Furgoła w Czerwionce-Leszczynach [FOTO]

Facebook Twitter

Zdecydowanie najbardziej znanym miejscem w Czerwionce jest zabytkowe osiedle familoków i to to miejsce jest celem turystów, ale czy wiecie, że całkiem niedaleko jest park, w którym znajdziemy samolot wojskowy? Warto tam zajrzeć!

Park im. Piotra Furgoła znajdziemy przy ul. Furgoła, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 4 im. T. Kościuszki. Park do dziś cieszy się zainteresowaniem, jest tu plac zabaw dla dzieci oraz siłownia pod chmurką.

Wcześniej największą atrakcją był samolot, w którym mieściła się kawiarnia, później karuzela. Dzisiaj możemy zobaczyć samolot wojskowy MIG-15.

Zarówno park, jak i najdłuższa ulica w mieście imię zawdzięczają Piotrowi Furgołowi. Był powstańcem śląskim, działaczem społecznym oraz sportowym. Zginął w 1921 roku w Czerwionce, dzisiaj w tym miejscu stoi pomnik.

Około 1,5 km od parku oddalone jest Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko”. Zajmuje obszar ok. 15 ha i w związku z tym stanowi największy obszar familoków na Śląsku. Osiedle to jest wpisane do rejestru zabytków, a w 2017 dołączył do Szlaku Zabytków Techniki. Na terenie osiedla jest Centrum Informacji Turystycznej.

Miejsce robi naprawdę ogromne wrażenie. Budynki są murowane z czerwonej cegły z elementami „muru pruskiego”, mają zdobienia na elewacji. Warto wybrać się tu na spacer.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj