Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Most graniczny w Chałupkach

Facebook Twitter

Teren byłego przejścia granicznego Chałupki – Bohumin zajął drugie miejsce w tegorocznym plebiscycie na filmowe miejsce województwa śląskiego. Tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022 trafił do miejsca Okiennik Wielki na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, ale to most graniczny i tak wart jest uwagi.

Ciało wyłowiono z Odry
Most graniczny w Chałupkach

Przejście graniczne polsko- czeskie w miejscowości Chałupki zlikwidowane zostało w 2007 roku. Nadal po moście nad Odry przejechodzą piesi i przejeżdżają nieliczne samochody. Pod wiatą tuż przed mostem po stronie polskiej, odbywa się Jarmark na granicy. To kultowy pchli targ, na który dwa razy do roku, zjeżdżają fani staroci.

Ostatnia edycja odbyła się w drugiej połowie września.

Jarmark na Granicy jest już z nami od 13 lat i cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Co roku wyczekiwany przez wystawców i miłośników tego typu kiermaszów oferujących przedmioty o charakterze historycznym, pamiątkowym czy sentymentalnym. Czasem istny biały kruk wśród rupieci.

– czytamy na stronie Krzyżanowic.Jarmark na granicy 2020 rok

Ruch przez przejście graniczne na moście odbywał się przez całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 20 ton.

Na początku XXI wieku zbudowano nowy most graniczny, oddany do użytku w styczniu 2007 roku stał się trasą wylotową na zachód Europy. Stary most został zamknięty i wyremontowany, ograniczono jego nośność.

Historia

Most w takiej postaci jak dzisiejsza oddano do użytku 4 października 1899 roku, w dniu imienin Cesarza Franciszka, nazwany został Jubileuszowym Mostem Cesarza Franciszka Józefa. Wcześniej był tam most drewniany. W 1945 roku został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie.

Meandry Odry

Od mostu nad Odrą zaczynają się wyjątkowo cenne przyrodniczo Meandry Odry.

Odcinek rzeki z licznymi zakrętami między mostem Bohumin-Chałupki a ujściem Olzy oraz przylegające do rzeki grunty nadrzeczne, w tym łąki i fragmenty lasów zalewowych, są obszarem o bardzo wysokiej wartości przyrodniczej. Meandry Odry, czyli naturalnie powstające zakola rzeki, które znajdują się na terenie gminy Krzyżanowice między Chałupkami i Zabełkowem są wyjątkowe, ponieważ występuje tu kilka rzadkich zbiorowisk roślinnych chronionych w skali europejskiej. Są to między innymi lasy nadrzeczne z olszą czarną i jesionem, łęgi wierzbowo-topolowe i fragmenty wilgotnych łąk. W okolicach meandrów potwierdzono występowanie ponad 126 gatunków roślin.

– chwalą się na swojej stronie w internecie Krzyżanowice.

Meandry Odry w Chałupkach

Niedaleko starego mostu granicznego stoi zamek w Chałupkach.

Zamek w Chałupkach

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj