Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Nocowanie w lesie. Leśnicy tłumaczą jak skorzystać

Facebook Twitter

Nocowanie w lesie. To jest program Lasów Państwowych, który pozwala na spędzenie nocy między drzewami. Nie można rozbić namiotu, można rozwiesić hamak, a po nocy wszystko posprzątać. "Zasada jest taka: las ma wyglądać tak, jakby nas tam nie było"- mówi Radiu 90 Wiktor Naturski, edukator leśny z Nadleśnictwa Ustroń.

Nocowanie w lesie
fot. pixabay.com

Nocowanie w lesie. Gdzie?

Radio 90: Przed nami kolejny sezon, kiedy można nocować w lesie. Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z tego programu?

Wiktor Naturski:Zanocuj w lesieto program dostępny dla wszystkich, ale dla wszystkich, którzy są przygotowani do tego sposobu spędzenia czasu w lesie. Ważne jest zapoznanie się z regulaminem, przeczytanie zasad oraz informacje gdzie są te obszary, w których można nocować.

Radio 90: Nadleśnictwa wskazały miejsca, w których to jest dozwolone.

Wiktor Naturski: Tak jest większości, nadleśnictwa wyznaczyły takie obszary programu „Zanocuj w lesie”. Jest to oznaczone na mapach, które są dostępne na stronach internetowych nadleśnictw. Ale jest też stworzona aplikacja Bank danych o lasach, gdzie jest mapa, na której te obszary są zaznaczone. Co jest fajne to to, że ten Bank danych o lasach ma również wersję mobilną, taką, którą możemy sobie na smartfony pobrać, aplikacja nas lokalizuje na bieżąco w terenie, także idąc do lasu. Obojętnie gdzie jesteśmy w Polsce możemy sprawdzić, czy jesteśmy już w tym miejscu czy nie.

Pomysł na weekend: Nocowanie w lesie. Leśnicy tłumaczą jak skorzystać

fot.zanocujwlesie.lasy.gov.pl

Nocowanie w lesie. Dla kogo?

Radio 90: Świta mi taka myśl, sprawdzam regulamin, chcę iść zanocować. I teraz co? Znajduje miejsce gdzie mogę się rozbić i muszę to zgłosić?

Wiktor Naturski: Pytanie czy rozbić? Tu już mi się zapala czerwona lampka…

Radio 90: Przepraszam, rozwiesić hamak.

Wiktor Naturski: Zapala mi się tutaj lampka, bo wiele osób podchodzi do tego programu w ten sposób, jakbyśmy udostępnili las na podobnej zasadzie jak kempingi. A to zupełnie nie dla takich turystów.

Radio 90: Czyli nie mogę rozstawić namiotu?

Wiktor Naturski: Można rozstawić namiot jeżeli się nie uszkodzi ścióły. Jest to bardzo trudne, dlatego preferujemy taki survivalowy wypoczynek, nocowanie, czyli hamak i zmierzenie się z prawdziwym lasem, z prawdziwym żywiołem, bez wygód, bez oznaczenia, bez toalety, bez ławki, bez żadnej infrastruktury. Sam las.

Radio 90: Nie mogę też przynieść sobie leżaka.

Wiktor Naturski: Leżak, krzesełko, towarzyszące hamakowi, nie ma sprawy. Natomiast jest to program dedykowany dla turystyki kwalifikowanej, takiej, gdzie my naprawdę wiemy i mamy już trochę doświadczeń w takim obcowaniu z lasem na dziko. Sami, bez możliwości rozpalenia ogniska.

Radio 90: Nie można rozpalić ogniska, ok. Czy ja mogę wziąć kuchenkę, coś tam gotować w tym lesie?

Wiktor Naturski: Możemy sprawdzić w danym nadleśnictwie, czy obszar, który jest udostępniony pozwala na używanie kuchenek. To jest rzecz, którą na pewno musimy zrobić. Jeżeli tak jest, to sprawdzamy sobie jeszcze mapy zagrożenia pożarowego. Jeżeli nie ma silnego zagrożenia, to możemy taką kuchenkę turystyczną używać. Natomiast jeżeli chodzi o ogniska, to ogniska w lesie możemy rozpalać tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. W każdym nadleśnictwie jest kilka takich miejsc, gdzie są przygotowane wiaty, odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe i tylko tam palimy ogniska.

Radio 90: Byli już chętni, zgłaszali się do Was do Nadleśnictwa Ustroń?

Wiktor Naturski: Zgłosić się trzeba tylko w momencie, kiedy jest więcej niż 9 osób albo dłużej niż na dwa dni. I w nadleśnictwie już mieliśmy takie przypadki, że osoby do nas pisały o zgodę i tutaj nie było żadnych problemów. Natomiast taki turysta, który chce zanocować w lesie jedną noc albo nie jest to jakaś olbrzymia grupa- choć w przypadku bushcraftu 9 osób to dużo- te osoby nie mają obowiązku się zgłaszać. My wiemy, że ludzie z tego korzystają, natomiast nie ma potrzeby zgłaszania.

Radio 9o: Korzystają i zostawiają las tak jak powinni?

Wiktor Naturski: W większości przypadków tak. Natomiast nie zawsze, są zasady, by turyści pozostawiali miejsce bez śladu, które absolutnie należy stosować korzystając z obszarów „Zanocuj w lesie”. Niestety czasami widzimy te ślady, że było nocowanie: były próby rozpalenia ognisk, są pozostawianie śmieci czy też inne ślady, w tym ślady biologiczne. Prawdziwy turysta, który wie w jaki sposób korzystać zgodnie z zasadami z lasu, nie zostawia absolutnie żadnych śladów po sobie.

Nocowanie w lesie

fot. pixabay.com

Radio 90: Ile miejsc „Zanocuj w lesie” jest na terenie Nadleśnictwa Ustroń?

Wiktor Naturski: Cztery obszary wyznaczone w bardzo ciekawych miejscach, bo to są trzy obszary w górach, natomiast jeden to jest część taka bardziej płaska, w Pierśćcu. To przekrój tego, co jest charakterystyczne dla naszego terenu.

Radio 90: Czy leśnicy lubią ludzi, którzy nocują w lesie? Którzy korzystają z tego lasu w taki sposób?

Wiktor Naturski: Oczywiście, że leśnicy lubią, kiedy są u nas ludzie i korzystają z tych obszarów w taki sposób, jak się to powinno zrobić zgodnie z zasadami pozostawienia miejsca bez śladu. Natomiast ważna jest taka informacja, że leśnicy normalnie w tych obszarach pracują. Może się zdarzyć taka sytuacja, że będą tablice z informacją, że jest zakaz wstępu, bo są jakieś prace prowadzone i osoby korzystające muszą tych zakazów przestrzegać. Są też takie miejsca, które są w sposób trwały wyłączone, jest zakaz wejściabo są np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt. Na to trzeba zwracać uwagę.

Nocowanie w lesie

Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń i Małgorzata Kmieciak

Z Wiktorem Naturskim z Nadleśnictwa Ustroń rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Nadleśnictwa z naszego regionu

Sprawdźcie także:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024