Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Opawa, czyli czeska Opava [FOTO]

Facebook Twitter

Opawa to malownicze miasto oddalone 25 km od granicy, leżące nad rzeką Opawą. Jest częścią tzw. Śląska Opawskiego. Małe miasto, tylko  90 km², ale ma dużo do zaoferowania. Sprawdźcie! Może tam warto zacząć wakacje?

Pierwsze kroki stawiamy na Górnym Rynku (Horní nám.), gdzie zobaczymy Teatr Śląski, Konkatedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z drugiej połowy XIV wieku oraz ratusz tzw. Hláska.

Wieża Miejska, zwana dziś Hláską, wcześniej także Zegarową lub po niemiecku Schmetterhaus, była najstarszym centrum handlowym miasta. Z wieży ogłaszano wybuch pożaru, inaugurowano targi i uroczyste zgromadzenia, na pierwszym piętrze zasiadał sąd i rada miejska.

– czytamy na stronie miasta Opawy.

Idziemy dalej, skręcamy w ul. Čapkovą, dochodzimy do gmachu Uniwersytetu Śląskiego. Uniwersytet został założony w 1989 roku i jest jednym z najmłodszych uniwersytetów w Czechach.

Następnie skręcamy w lewo i znajdujemy się parku, a dokładnie w Parku Dvořáka (Dvořákovy sady). Warto rozglądać się dookoła – po drugiej stronie ulicy zobaczymy m.in. Czechosłowacki Kościół Husycki (Církev československá husitská).

Idąc dalej parkiem zobaczymy jeszcze Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům). Dochodzimy do Parku Wolności, w którym jest fontanna z pomnikiem Opawy oraz Ptasie Wzgórze (Ptačí vrch). Na stronie miasta Opawy możemy przeczytać, że:

Swoją nazwę miejsce to zyskało w związku z odłowem ptaków w XIX wieku oraz ze względu na ptasie woliery, znajdujące się tutaj aż do lat 90. XX wieku. W 2007 roku zainstalowane tutaj także trzy brązowe, stylizowane rzeźby ptaków z obrotowymi głowami i świecącymi oczami, autorstwa rzeźbiarza Kurta Gebauera.

Kończąc spacer parkami okalającymi centrum miasta dojdziemy do Parku Smetany. Park ten znajduje się pomiędzy kościołem św. Jana Chrzciciela a Muzeum Ziemi Śląskiej. Tam też znajdziemy pozostałości dawnych murów miejskich.

Na koniec polecamy Rynek Dolny. Tam znajdziemy Kościół św. Wojciecha, przed nim znajduje się kolumna Maryjna.

Taki spacer zajmuje tylko 30 minut. Za mało?

Opawa ma też coś dla miłośników architektury – jest to budynek dawnego domu handlowego Breda, ale także barokowy Pałac Sobków czy Sowi Zameczek (Soví hrádek). Dobrą propozycją dla miłośników historii może być kościół św. Ducha, gdzie zostali złożeni opawscy książęta z dynastii Przemyślidów.

Opawa to miasto pełne zabytków i warto ją odkrywać! Zobacz nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024