Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Open Air Museum po polskiej i czeskiej stronie Cieszyna [FOTO]

Facebook Twitter

Open Air Museum to ekspozycja muzealna znajdująca się na polsko-czeskiej granicy w Cieszynie. Rzeka Olza i Most Pokoju to elementy wspólne tego podzielonego od 1920 roku miasta, teraz również to muzeum to coś, co je łączy. Lubisz historię? Koniecznie się tam wybierz.

Projekt Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín miał na celu stworzenie nowej jakości produktu turystycznego opartego na fenomenie miasta podzielonego. Muzeum zostało ulokowane w szczególnym miejscu – na granicy dwóch państw – jak dotąd nie było miejsca, w którym można było zapoznać się z historią podziału miasta. Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín, ze względu na swój otwarty charakter i wyjątkowe, transgraniczne położenie, ma wartość turystyczną i edukacyjną, powstała też nowa, atrakcyjna przestrzeń do wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców obu części miasta oraz turystów.

Oba miasta znów tworzą jedną całość. Od czasu przystąpienia Polski i Czech do strefy Schengen ściśle współpracują na wielu płaszczyznach. Open Air Muzeum Cieszyn. Český Tĕšín jest tego kolejnym dowodem.

– czytamy na stronie openairmuseum.info.

Cieszyn

Po polskiej stronie znajdziemy ciekawe miejsca do odpoczynku – Koła Czasu, na których znajdziemy chronologię dziejów Cieszyna – 28 dat od powstania do podziału. Daty są również zapisane w alfabecie Braille’a. Co ciekawe Koła Czasu mają moduły Wi-Fi, na każdym kole znajduje się panel z kodem QR, po zeskanowaniu którego dowiemy się więcej o wydarzeniach, zobaczymy także galerię zdjęć na stronie internetowej Open Air Museum.

Koła te są podświetlone nocą, co wygląda bardzo efektownie.

Po polskiej stronie znajduje się również stół miejski.

Český Tĕšín 

Ekspozycja muzealna po czeskiej stronie składa się m.in. z paneli informacyjnych.

Znajdziemy tu również model istniejącego podczas II wojny światowej Stalag Teschen.

Kolejnym elementem jest przystań do cumowania.

Oczywiście to miejsce symboliczne, a inspiracją do powstania była piosenka Jaromira Nohavicy pt. Jacek:

Na druhém břehu řeky Olše žije Jacek mám k němu stejně blízko jak on ke mně.

Zaraz obok znajduje się też słownik polsko-czeski, nie taki typowy. Nie znajdziecie tutaj podstawowych czeskich słówek czy zwrotów. Znajdziemy tu fałszywych przyjaciół, to znaczy słowa, które brzmią tak samo, a posiadają całkiem inne znaczenie. I tak np. sklep po czesku to obchod, a czeskie słowo sklep oznacza piwnicę, droga po czesku to cesta, a czeskie słowo droga oznacza narkotyk. Te i wiele innych słówek znajdziecie właśnie na tej kolumnie.

Ostatnim eksponatem jest Pomnik Koalicji Antyfaszystowskiej.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na kolorowe budki dla ptaków!

Zobaczcie więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj