Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Pałac Ballestremów w Pławniowicach. To miejsce ma klimat [FOTO]

Facebook Twitter

Kolejnym ciekawym miejscem na mapie Śląska są Pławniowice. Jest to wieś położona w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec, przy autostradzie A4. Miejscowość ta przyciąga turystów swoją architektoniczną perłą - Pałacem Ballestremów.

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi pałac z kaplicą, oficyna, zabudowania folwarczne i park krajobrazowy. Obecny pałac został wzniesiony w latach 1882 – 1885 na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrem. Pałac pełnił wówczas funkcję rezydencji rodzinnej. Właściciel pałacu hrabia Mikołaj Ballestrem musiał opuścić Pławniowice w czasie II Wojny Światowej.

Na szczęście pałac nie został zniszczony

Po wojnie przeszedł na własność państwa. Już w 1945 został przekazany w ręce kościoła i wtedy pojawiła się tu pierwsza parafia. Przez lata mieszkańcy zmieniali się, mieszkały tu m.in. siostry benedyktynki ze Lwowa, kapucyni czy augustianie. Od 1978 roku należy do diecezji gliwickiej i znajduje się w nim Diecezjalny Dom Rekolekcyjny.

W 1881 obok pałacu wybudowano tzw. Dom Kawalera. Na początku mieszkał tam najstarszy syn hrabiego, później miejsce to stało się lokum dla gości. Na elewacji bocznej, gdy spojrzymy w górę, znajdziemy napis „Franz II. Graf von Ballestrem”.

Park powstał w 1885 roku,  ma powierzchnię ok 2.5 ha i jest ogrodzony ceglanym murem. W parku oprócz krzewów, drzew i drzew egzotycznych znajdziemy też staw i pomnik.

W Pławniowicach znajduje się również Zbiornik Pławniowice. Są tu obiekty wypoczynkowe i sportowe, place zabaw.  To dobre miejsce do długich spacerów.

Zobacz zdjęcia:

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023