Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Pałac Fryderyka von Oppersdorffa w Polskiej Cerekwi [FOTO]

Facebook Twitter

Polska Cerekiew to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, tylko 6 km od granicy z województwem śląskim. W miejscowości możemy zobaczyć zespół zamkowy, w skład którego wchodzi późnorenesansowy zamek oraz park, i kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oba wpisane są na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pałac znajduje się w centrum Polskiej Cerekwi, przy drodze z Raciborza w stronę Reńskiej Wsi. Położony jest w parku i jest otoczony fosą, której rys możemy zobaczyć do dzisiaj. Warto zwrócić uwagę na bramny budynek z wieżą i basztami narożnymi.

O historii pałacu możemy przeczytać na tablicy informacyjnej znajdującej przy wejściu.

Historia majątku Polska Cerekiew, a tym samym początków siedziby właścicieli dóbr ziemskich sięga XIV wieku – wg źródeł średniowiecznych istniał tu murowany zamek obronny należący do rodzin Wrochen – Kotuliński. Zbudowany był z kamienia oraz cegły i otoczony był fosą, nad którą znajdował się zwodzony most. […]

Około połowy XVI wieku zamek i dobra Polskiej Cerekwi przeszły w ręce rodziny von Oppersdorff. Ród ten w latach 1562-1563 rozbudował zamek, którego obrys przetrwał do dziś. […]

Drugim ważnym zabytkiem w tej wsi jest kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół był wiele razy przebudowywany, obecna postać jest z XVII w. Kościół jest murowany. Na wieży jest 5 dzwonów, które do dzisiaj możemy usłyszeć.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj