Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Pałac w Krzyżanowicach. Kiedyś bywał tam Franciszek Liszt [FOTO]

Facebook Twitter

Krzyżanowice to wieś w powiecie raciborskim, leży w gminie o tej samej nazwie. W tej miejscowości znajdują się zabytki takie jak Kościół pw. Św. Anny, pałac Lichnowskich oraz piękna zabytkowa brama. Obiekty te znajdują się na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pałac znajdziemy w samym centrum miejscowości, przy ul. Kolejowej. Pałac został zbudowany w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma. Później właścicielem został baron Karol Gabriel von Wengerski, a następnie rodzina Lichnowskich, która była już w posiadaniu licznych majątków na tym terenie. O historii pałacu możemy przeczytać więcej na tablicy informacyjnej.

M.in. za sprawą jednego członka rodziny Lichnowskich, księcia Karola, w 1856 roku wybudowano murowaną bramę wjazdową.

Na stronie gminy Krzyżanowic czytamy:

Dzisiaj pałac stanowi eklektyczną mieszaninę stylów. Pałac został wzniesiony na planie rzutu prostokąta z trzema ośmiobocznymi basztami w narożach i wieżą od strony południowo-wschodniej, w której znajduje się kaplica. W latach 1843-48 przebywał i tworzył w pałacu Franciszek Liszt. Istnieją również dowody na pobyt w tym obiekcie Ludwika van Beethovena. Obecnie w pałacu mieści się Dom Opieki Społecznej Różany Pałac prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

Nieopodal pałacu znajduje się miejsce pamięci sławnego kompozytora Franciszka Liszta. Na tablicy przeczytamy o nim samym oraz o jego powiązaniu z Krzyżanowicami.

Franciszek Liszt przyjaźnił się z księciem Feliksem Lichnowskim, właścicielem krzyżanowickiego pałacu (…). W latach 1843, 1846- 1848 muzyk przebywał w pałacu w Krzyżanowicach.

Obok miejsca pamięci znajduje się także pomnik poświęcony Ofiarom I Wojny Światowej.

Co zobaczyć w okolicy?

W gminie Krzyżanowice możemy zobaczyć także otoczony parkiem pałac w Chałupkach, ruiny zamku w Tworkowie, Graniczne Meandry Odry. Gminny ościenne też mają sporo do zaoferowania m.in. punkt widokowy w Grabówce, rezerwat Wielikąt, Grodzisko w Lubomi, punkt widokowy w Pogrzebieniu, Zamek Piastowski w Raciborzu czy Arboretum Bramy Morawskiej.

Te i inne weekendowe propozycje znajdziecie w naszym portalu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024