Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Pałace i Zamki Raciborszczyzny. Znasz je wszystkie? [FOTO]

Facebook Twitter

Ziemia Raciborska, czyli Raciborszczyzna to najstarsza część Górnego Śląska. Znajdziemy tu mnóstwo zabytkowych kościołów, domów czy pomników, ale największe wrażenie zdecydowanie robią pałace i zamki - jedne są odrestaurowane, inne to ruiny. Jednak każde miejsce jest na swój sposób piękne, ciekawe i warto je zobaczyć.

Zamek Piastowski w Raciborzu

Pierwsze wzmianki o zamku są zawarte w kronice Galla Anonima z 1108 roku, czyli na początku XII wieku.  Uwagę turystów przyciąga kaplica zamkowa – perła śląskiego gotyku, pochodzi z XIII wieku. Zamek okala Park Zamkowy, w którym znajdziemy pomnik przyrody – Dąb Błotny, który ma około 110 lat.

Pałac w Pogrzebieniu

Ukończenie budowy neorenesansowego pałacu w Pogrzebieniu datuje się na początek XIX wieku. Pierwszym właścicielem była rodzina Larischów, następnie rodzina Baildon i Voigt. W 1930 roku zamieszkali tu Salezjanie, mieściło się tu Małe Seminarium Duchowne. Obecnie w pałacu znajduje się klasztor sióstr Salezjanek, które kupiły go 1946 roku.

Pałac w Krzyżanowicach

W Krzyżanowicach znajdziemy Kościół pw. Św. Anny, pałac Lichnowskich oraz piękną zabytkową bramę. Pałac znajdziemy w samym centrum miejscowości, przy ul. Kolejowej. Został zbudowany w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma. Później właścicielem został baron Karol Gabriel von Wengerski, a następnie rodzina Lichnowskich, która była już w posiadaniu licznych majątków na tym terenie. Za sprawą jednego z członków rodziny Lichnowskich, księcia Karola, w 1856 roku wybudowano murowaną bramę wjazdową.

Pałac w Chałupkach (Zamek Bogumiński)

Zamek znajdziemy przy samej granicy, bowiem 300 metrów dalej znajduje się most graniczny. Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja. Ze strony internetowej zamku możemy dowiedzieć się, że pierwsze informacje na temat pałacu pochodzą z roku 1373 i zawarte są w dokumencie wystawionym przez księcia opolskiego Jana, dla rycerza Pasko.

Ruiny Pałacu w Tworkowie

Ruiny pałacu usytuowane są w północno-zachodniej części Tworkowa, na skarpie ponad korytarzem rzeki Psiny. Pałac został wzniesiony prawdopodobnie w II połowie XVI wieku, przez lata zmieniał właścicieli. W 1931 roku wybuchł pożar, który objął właściwie cały budynek. Pałacu nigdy nie odremontowano. W 1945 przez działania wojenne po raz drugi spłonął.

Pałac w Krowiarkach

Jeden z bardziej okazalszych pałaców w naszym regionie znajdował się w Krowiarkach, dziś pozostały już po nim niestety tylko ruiny. Budowę murowanego pałacu rozpoczął w 1826 roku Jan M. Strachwitz. Wcześniej stał tam drewniany dwór. W 1843 roku Ernest Joachim von Strachwitz, syn Jana, sprzedał wieś Krowiarki rodowi von Gaschin. W 1856 roku hrabia i śląski magnat Hugo II Henckel von Donnersmarck poślubił córkę z rodu von Gaschin.

Pałac budowany był etapami, w związku z tym fasada główna i elewacje budowli są połączeniem różnych stylów architektonicznych, w tym m.in. manieryzmu, renesansu i baroku.

Okres II wojny światowej pałac przetrwał w stanie nienaruszonym. Po wojnie został znacjonalizowany. Od 1970 roku niszczeje. Obecnie pałac jest własnością prywatną i jest ogrodzony.

Ruiny Pałacu w Sławikowie

Sławików to mała wieś, prawdopodobnie jedna z najstarszych miejscowości na terenie ziemi raciborskiej. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1223 roku. Pałac jest obecnie w stanie ruiny, obok pałacu są jeszcze pozostałości budynków gospodarczych, wokół rozpościera się park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew.

Na terenie wsi oprócz ruin pałacu są też inne zabytki – Kościół św. Jerzego z 1846 roku oraz cztery murowane kaplice cmentarne z ok. połowy XIX wieku.

Łubowice

To miejsce urodzenia poety Eichendorffa. Pałac by zbudowany w latach 1780-1786. Dzisiaj możemy podziwiać tylko pozostałości tego pięknego pałacu. Obok ruin jest ścieżka zwana „zajęczą” lub „leszczynową”, warto się przejść na krótki spacer.

Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach

Zdecydowanie najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów – Opactwo Cystersów w Rudach. Książę Opolski Władysław sprowadził tu Cystersów z Jędrzejowa około 1253 roku. Cystersi zakładali nowe wsie, stawy, zajmowali się m.in. browarnictwem czy produkcją węgla.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z XIV wieku. Jest to najstarsze sanktuarium maryjne na Śląsku.

Warto tu przyjechać i pospacerować po przypałacowym parku, który jest jednym z największych parków w stylu angielskim w Polsce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj