Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Park i Muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich [FOTO]

Facebook Twitter

Planujesz wyjazd w Beskidy? Odwiedź przy okazji Górki Wielkie. Znajduje się tu Dwór Kossaków, a właściwie Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków", Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz park. Warto tu zajrzeć.

Kim była Zofia Kossak-Szatkowska?

Zofia Kossak była powieściopisarką, współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota. Została pośmiertnie odznaczona medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata  i Orderem Orła Białego.

W Górkach Wielkich w 73 roku rozpoczęło działalność muzeum jej imienia, a w 84 Towarzystwo im. Zofii Kossak.  Dzieci Zofii Kossak – Anna i Witold oraz Gmina Brenna założyli Fundację im. Zofii Kossak, która od 2010 prowadzi Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich.

Dwór Kossaków, w którym pisarka mieszkała z rodzicami w okresie międzywojennym, spłonął w maju 1945 roku. Dzisiaj możemy zobaczyć jego ruiny.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Muzeum mieści się w „Domku ogrodnika”, który był przedwojenną własnością Kossaków. Zofia Kossak mieszkała w nim w latach 1957-1968. W muzeum znajdują się zbiory biograficzne związane z powieściopisarką, zdjęcia, pamiątki rodzinne, rękopisy i maszynopisy, znajdują się tu również liczne obrazy autorstwa m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Muzeum należy do Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Wejście do muzeum jest płatne.

Park przy muzeum

Jest to bardzo spokojne miejsce. Jeśli poszukujesz ciszy, to tu na pewno ją znajdziesz, a dodatkowym atutem będzie różnorodna roślinność. W parku oprócz drzew i krzewów znajdziemy też tablicę pamiątkową.

Przy wejściu znajduje się plan tego miejsca, a przy Dworze Kossaków znajdziemy tablicę informacyjną.

Zobaczcie więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023