Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Park i plac zabaw przy kopalni Ignacy w Niewiadomiu [FOTO]

Facebook Twitter

Widzieliście już to miejsce? Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to nie tylko budynki po starej kopalni, które zyskały nowe życie. Obok szybów Głowacki i Kościuszko, obok stolarni i sprężarkowni oraz wieży widokowej jest nowy park z ławkami, przyrządami do eksperymentów oraz placem zabaw.

To miejsce otwarto w czerwcu, pokazując co udało się na Zabytkowej Kopalni Ignacy zrobić. To multimedialne centrum poświęcone industrialnej historii regionu.

Początki kopalni to rok 1792:

W Biertułtowach na gruntach majątku królewskiego natrafiono na pokład węgla. Założono tam w celach próbnych kopalnię „Versuch Kohlengrube”. Wkrótce potem kopalnię nazwano „Hoym” na cześć hrabiego Karl Georg Heinrich von Hoym, pruskiego ministra dla prowincji śląskiej.

– czytamy na stronie kopalni Ignacy, która w 2021 roku została dopisana do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH – European Route of Industrial Heritage. To największa w Europie sieć współpracy zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Obecnie na listę jest wpisanych dziesięć zabytków z Polski. Była Kopalnia „Ignacy” to jedyny zabytek techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisany na tę prestiżową listę.

Byliśmy na otwarciu kopalni w czerwcu 2022 roku:

W Radiu 90 polecamy wam wycieczkę nie tylko po to, by zobaczyć odnowioną kopalnię, ale jej obejście: plac zabaw, park z urządzeniami do eksperymentów. Choć brakuje jeszcze opisów urządzeń, tak by wiadomo było do czego służą, miejsce wygląda atrakcyjnie. Pod wielkimi pergolami, czy też czymś w rodzaju zadaszenia stoją stoły i ławki, są ławki- leżaki, są trampoliny zewnętrze oraz plac zabaw z linarium dla starszych dzieci i część z piaskownicą dla młodszych.

Zobacz naszą galerię:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj