Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Perła śląskiego gotyku na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO]

Facebook Twitter

Pierwsze wzmianki o raciborskim grodzie pojawiły się w IX wieku. W XIII wieku pojawiały się już konstrukcje ceglane i zaczął powstawać zamek. Jego najstarszym elementem jest kaplica, nazywana perłą śląskiego gotyku. Znów można ją zwiedzać. Także w weekendy.

Zamek został ponownie otwarty dla zwiedzających:

Na zwiedzanie zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, a weekendy od 10.00 do 18.00. Wejście co pełną godzinę z przewodnikiem. W tygodniu między 13.00 a 14.00 jest przerwa techniczna, nie będzie możliwości zwiedzania. W poniedziałki Punkt Informacji Turystycznej będzie nieczynny dla zwiedzających.

– czytamy na stronie Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

O historiach związanych z kaplicą Zamku Piastowskiego w Raciborzu opowiadał nam Grzegorz Nowak z Punktu Informacji Turystycznej:

Radio 90: Znajdujemy się w kaplicy zamku piastowskiego w Raciborzu, co tutaj mamy do zobaczenia?

Grzegorz Nowak: Kaplica na zamku Piastowskim w Raciborzu podobnie jak ta spod Paryża jest dwupoziomowa. Na jednym z tych poziomów kiedyś prawdopodobnie przechowywano relikwie św. Tomasza Becketa z Canterbury, arcybiskupa z Anglii, którego też możemy zobaczyć na obrazie głównym na ołtarzu w kaplicy. Po lewej stronie stojąc naprzeciw ołtarza, możemy zobaczyć wizerunek św. Teresy, a po prawej stronie nieznanego świętego.

Radio 90: Te ławy, które tu stoją, jaką mają historię?

Grzegorz Nowak: Są to ławy XIX- wieczne, postawione tutaj na nowo po pożarze zamku w 1872 roku. Warto dodać, że do XIV wieku kaplica pełniła funkcję kolegiaty, czyli najważniejszego kościoła w okolicy, dlatego na ścianie północnej do dziś zachowały się kamienne sedilia, a kiedyś były tam siedziska dla kleru kapituły kanoników. W XV wieku kolegiatę przeniesiono na pobliski raciborski rynek do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Radio 90: Co można zobaczyć na ścianie południowej?

Grzegorz Nowak: Po drugiej stronie mamy tak zwane loże kolatorskie, bo kiedyś kaplica służyła tylko dla księcia i jego rodziny, książę tam zasiadał i słuchał nabożeństw na przestrzeni wieków.

Radio 90: Co widzimy, patrząc w górę?

Grzegorz Nowak: Na górze znajduje się miejsce na chór muzyczny, kiedyś tam były organy. Może w najbliższej przyszłości uda się odnowić te stare organy i odrestaurować.

Grzegorz Nowak: Taka ciekawostka, jak spojrzymy na sklepienie, możemy zauważyć w zworniku wyryty herb niemieckiego rodu von Ratibor, a to dlatego, że zamek raciborski należał do tego niemieckiego rodu od XIX wieku do 1945 roku. Dodam, że rodzina von Ratibor tutaj nie mieszkała na co dzień. Zamieszkiwała w pobliskich Rudach Raciborskich na terenie klasztoru. Obecnie rodzina mieszka w Niemczech i książę w swojej dzisiejszej posiadłości ma 365 pokoi. Do dzisiaj ma tytuł księcia raciborskiego. W 2014 roku książę przyjechał w odwiedziny na raciborski zamek wraz ze swoją rodziną, ze swoją mamą i czterema braćmi.

Radio 90: Co jeszcze zobaczymy, znajdując się na chórze?

Grzegorz Nowak: W związku z tym, że nie ma tutaj jeszcze wspomnianych organów, można zobaczyć fotografie zamku od XIX wieku aż do współczesności. Każdy turysta może prześledzić, jak wyglądał zamek na przestrzeni poszczególnych lat. Dodatkowo jak spojrzymy na sklepienie, na samym środku w zworniku jest wyryty napis „reno varto 1872”, jest to data, kiedy odbudowano kaplicę po wielkim pożarze.

Radio 90: Najstarsze polskie graffiti jest na zamku w Raciborzu.

Grzegorz Nowak: Tak, przy północnej ścianie kaplicy zamkowej w Raciborzu znajduje się prawdopodobnie najstarsze polskie graffiti. Powstało ono w okresie wojny 30-letniej, czyli w XVII wieku. To oryginalne inskrypcje w języku morawskim, to mieszkanka języka polskiego, czeskiego i niemieckiego. Język morawski do dzisiaj jest używany w powiecie raciborskim w trzech gminach: Krzanowice, Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie. Graffiti wykonali prawdopodobnie więźniowie lub żołnierze, którzy podczas wojny 30-letniej tutaj przebywali. Na zamku raciborskim było wtedy więzienie.

Zobacz nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj