Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Pętla Rowerowa Lasy Rudzkie [FOTO]

Facebook Twitter

Mamy piękną jesień, w Radiu 90 proponujemy wycieczkę rowerową w Krainie Górnej Odry. To jest propozycja trasy Pętlą Rowerową Lasów Rudzkich. Startujemy sprzed największej atrakcji Lasów Rudzkich, czyli z Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.

Na mapie trasy na terenie Rud znajdziemy Pocysterski Zespół Klasztorno- Pałacowy, Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej oraz Szpitalik Rogera.

Zespół Klasztorno- Pałacowy w Rudach Raciborskich

Dalej jedziemy na południe w stronę Paproci i tam przy parkingu odbijamy na zachód. Jedziemy w stronę Hubertusa.

Zjeżdżając delikatnie z trasy możemy dojechać także do Uroczyska “Buk” oraz Góry Wiktorii.

Buk ma swoją nazwę od potoku Buk, który nawadnia ten obszar. W dawnym ośrodku utworzono zalew i woda ta spływała do basenu. Kiedyś to miejsce naprawdę tętniło życiem. Na tym terenie znajdziemy także drewniany domek myśliwski i amfiteatr, który pojawił się w jednej ze scen “Zimnej Wojny” w reż. Pawła Pawlikowskiego. Góra Wiktorii to niewielkie wzniesienie, które powstało przed przyjazdem księżnej pruskiej. W 1866 na pamiątkę jej pobytu posadzono lipę. W tym miejscu jest także kamienna tablica.

Góra Wikotorii

Dalsza trasa prowadzi w stronę Jankowic, gdzie zobaczymy leśniczówkę Krasiejów z przełomu XIX i XX wieku, zbudowano ją z muru pruskiego. Następnie kierujemy się w stronę Kuźni Raciborskiej, tam przejeżdżamy mostem nad rzeką Rudą, którą znacie już z wypraw kajakowych.

Dalej pętla prowadzi nas do “Starego Barachu”. To miejsce jest na opisanej przez nas na trasie do Kaplicy Magdaleny w lesie.

Na trasie znajdziemy więcej ciekawych miejsc (wszystkie są zaznaczone na mapie trasy), czasami trzeba zjechać z głównego szlaku, ale dla chcącego nic trudnego. Trasa główna ma 35,3 km, jest zaznaczona jako łatwa i bezpieczna dla dzieci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022