Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Platforma widokowa w rezerwacie Łężczok po remoncie

Facebook Twitter

To jest dobra wiadomość: zakończył się remont platformy widokowej na stawie Salm Duży w rezerwacie Łężczok. Znów służy turystom oraz miłośnikom przyrody. Przed nami start sezonu wiosennego, a rezerwat w Nędzy to jedno z ulubionych miejsc weekendowych wycieczek mieszkańców regionu.

fot.rudy-raciborskie.katowice.lasy.gov.pl

Salm Duży to jeden ze stawów rybnych, jakie zostały założone przez rudzkich cystersów na przełomie XIV i XV wieku. Łączna powierzchnia 8 stawów wynosi około 218 ha, to ponad połowa całej powierzchni rezerwatu. Rezerwat przyrody Łężczok, jest jednym z największych w Polsce, położony jest w dolinie Odry, na zachód od wsi Babice, za torami linii kolejowej Kędzierzyn – Racibórz. Został utworzony w 1957 roku.

Od lat jest miejscem popularnym w sezonie wiosenno- letnim, mieszkańcy całego regionu zjeżdżają tam na wycieczki rowerowe, czy na spacery. W ubiegłym roku, pandemicznym, kiedy szukaliśmy ciszy i w cenie były miejsca z dala od tłumów, do rezerwatu zjeżdżało mnóstwo turystów. Było ich tak wielu, że ze względu na ich bezpieczeństwo, ale też aby chronić przyrodę przed zadeptaniem- w końcu to szczególnie cenny teren- wprowadzono zakaz poruszania się pieszych i rowerzystów groblą pomiędzy platformą widokową, a ruinami dworku myśliwskiego.

fot. rudy-raciborskie.katowice.lasy.gov.pl

Więcej o Łężczoku w broszurze informacyjnej Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022