Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Punkty widokowe w naszym regionie

Facebook Twitter

Województwo Śląskie może się pochwalić całkiem sporą ilością wież i platform widokowych. Co nikogo nie powinno dziwić, większość z nich znajduje się w Beskidach. My przedstawimy te, które znajdują się w naszym regionie. Wiosna tuż tuż, więc widoki będą na pewno piękne.

Platformy widokowe

Rachowice

Platformę widokową znajdziemy w połowie ścieżki przyrodniczo-leśnej Szwajcaria Rachowicka. Rachowice to wieś położona w powiecie gliwickim. Z platformy zobaczymy wzniesienia, mokradła, bagna, możemy także podziwiać stare pomnikowe drzewa jak np. buki, graby, dęby. Więcej o atrakcjach turystycznych tej miejscowości pisaliśmy TUTAJ.

Grabówka

Grabówka to wieś położona w powiecie wodzisławskim. Platforma widokowa znajduje się w sąsiedztwie kaplicy oraz Wiejskiego Domu Kultury. Stąd roztacza się piękny widok na zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Wielikąt”. Stawy oraz zamieszkujące tam ptactwo możemy obserwować dzięki lornetce znajdującej się na konstrukcji.

Nędza

Platforma widokowa znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Łężczok, który jest na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Rezerwat posiada bogatą faunę i florę, możemy tu podejrzeć ponad połowę gatunków ptaków żyjących w Polsce.

Racibórz

W raciborskim Arboretum Bramy Morawskim znajdziemy platformę widokową z 2018 roku, która powstała w ramach projektu unijnego „Szlakiem wież i platform Euroregionu Silesia”. Znajduje się na skarpie nad Zaczarowanym Ogrodem. Stąd rozpościera piękny widok na labirynt z żywopłotu.

Łuków Śląski

Ten taras widokowy znajdziemy na styku Gminy Gaszowice i Gminy Lyski. Jest to tzw. Zagłębie truskawkowe, w maju i czerwcu to miejsce z pewnością się mieni czerwienią. Możemy tu zobaczyć panoramę Lysek, Łukowa Śląskiego i Rydułtów.

Wieże widokowe

Rybnik Niewiadom

W Rybniku w dzielnicy Niewiadom znajduje się wieża ciśnień na terenie zabytkowej kopalni Ignacy. Wieża została zaadaptowana na cele turystyczne. Jest to najwyższy punkt widokowy w Rybniku.

Pogrzebień

Pogrzebień to kolejna malownicza miejscowość w naszym regionie. Punkt widokowy położony jest na szlaku Górnej Odry, wśród pól i drzew. Można stąd zobaczyć Las Kości, Las Lutoń oraz Las Widok, ale także Góry Opawskie czy Beskid Śląsko-Morawski.

Pietrowice Wielkie

fot.pietrowicewielkie.com.pl

Wieża widokowa w Pietrowicach jest wpisana na listę Szlaku wież i platform widokowych. Wieża ma 18 metrów, a na górę prowadzi 100 schodów. Z góry możemy podziwiać okolicę, klasztor i pola. Wieża stoi w bardzo spokojnym miejscu, jest tu także tężnia, ławki i stacja naprawcza dla rowerów.

Chałupki

Graniczne meandry Odry to wyjątkowe miejsce w regionie – miejsce, w którym rzeka Odra płynie w sposób nieuregulowany, naturalny, miejsce, w którym żyją wyjątkowe zwierzęta i rośnie niespotykana gdzie indziej przyroda. Na meandry dobrze jest spojrzeć z góry. W gminie Krzyżanowice w 2017 roku postawiono wieżę widokową, na jej szczyt prowadzi 114 stalowych schodów. Wieża ma ponad 27 metrów wysokości.

Tworków

Wieża zamkowa z platformą widokową to część projektu, który został zrealizowany dzięki wsparciu środków unijnych, które pozyskała gmina Krzyżanowice. Wieża jest otwarta dla turystów od lipca 2020. Widoki stąd są na wieś, Racibórz, boczną zaporę zbiornika Racibórz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023