Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Radiostacja gliwicka – najwyższa drewniana konstrukcja w Europie [FOTO]

Facebook Twitter

Radiostację znajdziemy w Gliwicach przy ul. Tarnogórskiej. W skład radiostacji wchodzą trzy budynki oraz maszt nadawczy. Radiostacja Gliwice znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a w 2017 została wpisana na listę Pomników Historii.

Wieża antenowa została zbudowana w 1935 roku przez niemiecką firmę. Można śmiało stwierdzić, że jest to jeden z najciekawszych zabytków w województwie śląskim. Dlaczego? Wieża ma 111 metrów i w całości zbudowana jest z drewna modrzewiowego – drewno to jest szczególnie odporne na czynniki atmosferyczne, jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie oraz najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Ze względu na to, że konstrukcja jest w całości drewniana, jej żywotność ocenia się na 15-20 lat.

Na tablicy informacyjnej czytamy:

Wieża antenowa Radiostacji stanowi część zbudowanego w połowie lat trzydziestych XX wieku kompleksu radiowej stacji nadawczej. Radiostacja Gliwice utożsamiana jest przeważnie ze zdarzeniem nazywanym w historiografii II Wojny Światowej „Prowokacją gliwicką”.

Prowokacja gliwicka miała miejsce 31 sierpnia 1939. Gliwice były wtedy niemieckie, było to miasto przygraniczne. Podający się za Polaków Niemcy wdarli się do radiostacji i nadali w języku polskim 9 słów. Prowokacja ta została wykorzystana propagandowo przez Niemców, żeby uzasadnić agresję na Polskę.

Warto wybrać się tu wieczorem, kiedy wieża jest oświetlona przez reflektory. Skwer wokół Radiostacji nazwano imieniem Franza Honioka.

Jak możemy przeczytać na tablicy informacyjnej Franz Honiok to:

Ślązak, polski patriota (…). Wytypowany przez Gestapo w celu uwiarygodnienia operacji dywersyjnej pozorującej atak polskich powstańców na niemiecką radiostację w Gliwicach. Franz Honiok został zatrzymany w rodzinny Łubiu, przywieziony do Gliwic, odurzony w tutejszym areszcie, a następnie zastrzelony w budynku nadajnika podczas akcji przeprowadzonej 31 VIII 1939 r. przez niemieckie służby specjalne. (…) Franz Honiok uznawany jest za pierwszą ofiarę II Wojny Światowej. Miejsce jego spoczynku pozostaje nieznane.

Od 2008 roku znajduje się tam oddział Muzeum w Gliwicach. W 2010 roku teren wokół Radiostacji zdobył tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2010” w kategorii „Urbanistyka”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024