Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Rodzinny spacer po Pszczynie, Perle Górnego Śląska

Facebook Twitter

Pszczyna to miasto, po którym warto spacerować za dnia, ale także po zachodzie słońca. Wąskie uliczki, liczne zabytki i obiekty sakralne sprawiają, że zwłaszcza teraz, kiedy większość placówek kulturalnych i rozrywkowych jest pozamykana, możemy odkryć to miejsce na nowo.

Fot. Iwona_Olczyk / pixabay.com

Pszczyna prawa miejskie otrzymała już w 1303 roku co sprawia, że jest historycznym miastem. Dojazd jest prosty i wjeżdżając na drogę numer 935 dojedziemy do wzgórza zamkowego, a stamtąd jest już blisko do centrum miasta. Z Żor to tylko 20 km, czyli ok. 20 minut drogi samochodem.

Pszczyna leży nad rzeką Pszczynką, to lewy dopływ Wisły. Dziś miasto liczy około 20 tys. mieszkańców. Co warto zobaczyć, spacerując uliczkami tego miasta?

Rynek

Stare miasto zachowało tradycyjny, średniowieczny układ przestrzenny. Centrum stanowi rozległy rynek, jeden z największych i najpiękniejszych w południowej Polsce. Otaczają go starannie odrestaurowane kamieniczki z XVIII i XIX wieku. Granice średniowiecznego układu przestrzennego określają ulice Warowna, Piwowarska i Basztowa.

Brama wybrańców

Jednym z najstarszych zabytków Pszczyny, a najstarszym budynkiem zespołu pałacowego zachowanym w niezmienionym kształcie jest budynek „Warty” z Bramą Wybrańców, usytuowany w południowo-zachodniej części rynku.

Zbudowany został w roku 1687 przez autora późnorenesansowej przebudowy pałacu, architekta Consiliusa i był siedzibą straży zamkowej. Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany, parterowy, z załamanym w kierunku południowym skrzydłem, łączącym go z oficyną. Na narożniku znajduje się piękna okrągła baszta, pokryta stożkowym dachem. We wnętrzu sklepienia kolebkowe z lunetkami i stropy belkowane; na osi brama przejazdowa sklepiona kolebkowo-krzyżowo, ujęta kamiennym portalem zamkniętym półkoliście. Nad nim szczyt, w którym umieszczona jest tablica kamienna z inskrypcją zawierającą chronostych z datą budowy oraz dwa kartusze kamienne z herbami Baltazara Promnitza i Emilii Agnieszki Saskiej, będące kopią pierwotnych, wmurowanych obecnie w ścianę przejazdu.

Napis głosi: „Omnipotens coeli, terrare pelagiqve creator excvbiis postes fvlciat hosce svis”, co znaczy: „Wszechmocny nieba, ziemi, morza Twórca niech wartą swoją tejże bramy strzeże”. Dojście do budynku „Warty” od strony rynku wsparte jest na dwóch arkadach rozpiętych nad odtworzonym zarysem dawnej fosy. Pszczyńscy „wybrańcy” strzegli zamku do 1875 r.

Ratusz

Neorenesansowy ratusz, usytuowany w północnej pierzei rynku, przylega do budynku kościoła ewangelickiego. W roku 1716 miasto zdecydowało się na zakup osobnego gmachu, który przeznaczono na ratusz. Budynek należał do Anny Marii, wdowy po Mateuszu Janiku, która sprzedała go za „jedenaścieset reńskich”. Po licznych przebudowach jest o­n do dzisiaj ratuszem miejskim w Pszczynie. Jego parter powstał prawdopodobnie w roku 1658. Świadczyła o tym istniejąca jeszcze w latach 30-tych XX wieku wmurowana w ścianę kamienna tablica z napisem w języku niemieckim i umieszczoną obok datą.

W 1738 r., z funduszy pszczyńskiej parafii katolickiej, zbudowano małą wieżę na ratuszu, a w niej umieszczono zegar.
W 1861 r. ratusz rozbudowano – budynek poszerzono w stronę szkoły ewangelickiej oraz dobudowano drugie piętro. Ostatnia gruntowna przebudowa ratusza w stylu neorenesansowym miała miejsce w 1931 r.
W latach 70-tych odnawiano m. in. elewacje ratusza, przeprowadzano także drobne remonty; w roku 1993 na wieży ratuszowej zamontowano nowy elektroniczny zegar, sterowany drogą radiową.

Ostatni remont pomieszczeń ratusza miał miejsce w 1998 r. Zasadniczym zmianom uległ wtedy wystrój sali sesyjnej (nowa kolorystyka, nowoczesne oświetlenie). W czerwcu 1999 r. w sali tej zawieszono herby 12 sołectw, wchodzących w skład Gminy Pszczyna.

Warto zobaczyć

  • Brama Chińska
  • Zamek Pszczyński, dawna rezydencja książąt Hochberg von Pless
  • Frykówka
  • Dawna siedziba administracji książęcej „Palais”
  • Kamienica Pod Okiem Opatrzności
  • Kamienica Pod Murzynkiem
  • Dwór „Ludwikówka”

Jak dojechać

Czytaj także:

Zobacz pozostałe nasze pomysły na weekend: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024