Pomysł na weekend: Ruiny XVI-wiecznego zamku w Chudowie [FOTO]
Chudów to wieś położona w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice. W miejscowości możemy zobaczyć częściowo odbudowane ruiny renesansowego zamku z XVI wieku oraz murowany spichlerz z XVIII wieku. Miejscowość ta jest najbardziej znana z Jarmarku Średniowiecznego oraz Turnieju Rycerskiego, który odbywa się właśnie na terenie zamku.

Zamek w Chudowie wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego. Na stronie gminy Gierałtowice czytamy, że:
Prawdopodobnie powstał pod koniec XVI wieku lub pierwszej połowie XVII wieku w stylu późnorenesansowym. Zamek należy do typu nizinno – śródwodnych założeń obronnych. Najstarszy przekaz źródłowy o Chudowie pochodzi z roku 1305. W 1873 roku zamek w Chudowie spalił się. Od tego czasu jest on w formie ruiny. W okresie międzywojennym zamek został poddany pracom konserwatorskim. W odbudowanej baszcie zamkowej (na wszystkich kondygnacjach) znajduje się muzeum, z bardzo interesującymi zbiorami, które jest licznie odwiedzane przez turystów z najodleglejszych krańców Polski, jak i z za granicy.

Spacerując w tym miejscu zobaczymy także głaz narzutowy, o którego pochodzeniu dowiemy się z tablicy informacyjnej.
Znaleziony w okolicach Taciszowa podczas budowy autostrady A4. Głaz ten został przytransportowany przez plejstoceński lądolód podczas zlodowacenia południowopolskiego gdzieś z terenów dzisiejszej Szwecji.

Na terenie znajdziemy także najgrubszą w Polsce jednopienną topolę kanadyjską. Drzewo nie tylko w tym jest najlepsze w Polsce – dziupla znajdująca się w „Tekli” również należy do największych. Ciekawostki o tym niezwykłym drzewie również znajdziemy na tablicy informacyjnej.

W pobliżu zamku usytuowany jest murowany spichlerz.
Historia spichlerza jest nierozerwalnie związana z losami zamku. Usytuowany on jest w bezpośrednim sąsiedztwie ruin, obok lokalnej drogi przy dawnym folwarku. Obiekt prawdopodobnie zbudowany został w XVII wieku. Jest to budynek murowany z kamienia ciosanego – w przyziemiu oraz z cegły, otynkowany. Założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem.
– czytamy na stronie gminy Gierałtowice.
Zamek Chudów jest połączony ścieżką dydaktyczną „Potok Jasienica” z pałacem w Przyszowicach. Trasa wiedzie wzdłuż potoku Jasienica, ma 3.5 km.
Czytaj także:
- Pomysł na weekend: Zespół pałacowo-parkowy w Przyszowicach [FOTO]
- Pomysł na weekend: MIG-15 w Parku im. Furgoła w Czerwionce-Leszczynach [FOTO]
- Pomysł na weekend: Szwajcaria w Polsce? I to blisko Gliwic. Zapraszamy na spacer do Szwajcarii Rachowickiej [FOTO]
- Pomysł na weekend: Pałac Ballestremów w Pławniowicach. To miejsce ma klimat [FOTO]
- Pomysł na weekend: Radiostacja gliwicka – najwyższa drewniana konstrukcja w Europie [FOTO]