Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Sala koncertowa jastrzębskiej szkoły muzycznej. To najpiękniejsza przestrzeń województwa śląskiego [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Sala koncertowa przy Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, decyzją jury została Najlepszą Przestrzenią Publiczną Województwa Śląskiego 2022. Oficjalnie oddana do użytku kilka miesięcy temu zachwyca kształtem. Cieszy też muzyków, którzy bardzo dobrze wypowiadają się o jej walorach akustycznych.

szkoła muzyczna

Z Gabriela Jaworską dyrektorką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju rozmawiał Jan Bacza.

Najpiękniejsza Piękna Przestrzeń to chyba honor i zaszczyt, że to miejsce zostało w taki sposób docenione.

Rzeczywiście, jest to honor i zaszczyt. Bardzo się z tego kolejnego tytułu i uznania cieszę, a przy okazji gratuluję zarówno projektantom, jak i wykonawcom. Powiem szczerze, że jako społeczność szkolna jesteśmy dumni, że możemy korzystać z takiej sali, że mamy taką salę. Jest to dla nas prawdziwe szczęście.

Gabriela Jaworska dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju

W sali koncertowej szkoły muzycznej powinno być przede wszystkim dobrze słychać, ale jak się okazuje, może też być przy okazji tą najpiękniejszą.

Sala doskonale łączy te dwie funkcje, po pierwsze bardzo dobrze słychać, co potwierdzają już liczni wykonawcy, którzy tutaj koncertowali, a przy okazji piękno tej sali cieszy oko. Dodam jeszcze, że atmosfera tego miejsca powoduje, że wszyscy się tu dobrze czują.

Gdyby pani mogła powiedzieć parę słów o tej sali. Została oddana do użytku w tym roku, długo czekaliście?

Czekaliśmy na salę 30 lat, czyli można powiedzieć, że bardzo długo. Wszystkie koncerty do tej pory odbywały się w auli szkolnej i w sali kameralnej. Dzieliliśmy nasze wydarzenia muzyczne na dwa mniejsze pomieszczenia. Teraz właściwie całe życie muzyczne jest organizowane tutaj we
wnętrzach tej sali.

Powiedzmy jeszcze o wyjątkowości tego miejsca. Wszystkie szczegóły techniczne musieliście ściśle uzgadniać z architektem. Liczył się nie tylko wygląd, ale funkcjonalność obiektu. Nie tylko względy estetyczne, ale i to, żeby ten dźwięk do każdego słuchacza dobrze doszedł.

Oczywiście, że tak, pracowaliśmy nad wieloma rozwiązaniami poprawiającymi użyteczność sali. Nad akustyką pracował pan dr hab. inż. arch Andrzej Kłosak, jest to inżynier akustyk z Politechniki Krakowskiej. Trzeba przyznać, że pod względem akustycznym wnętrze jest bardzo dobrze zaprojektowane. Dodatkowo mamy możliwość poprawienia akustyki. Zamontowane są specjalne opuszczane rolety akustyczne, które eliminują lub wzmacniają pogłos dźwięku.

Czyli można salę dopasować do wielkości zespołu, do instrumentów grających.

Za pomocą rolet możemy dopasować wybrzmiewanie dźwięku zarówno do grających zespołów, jak i do instrumentów grających solo. Opuszczone rolety pochłaniają dźwięk, więc mają duży wpływ zarówno dla samych wykonawców, jak i odbiorców.

Najpiękniejsza przestrzeń, ją można zobaczyć, a przy okazji usłyszeć piękne koncerty. Na co zapraszacie, kiedy można tutaj wejść, posłuchać?

Organizujemy wiele koncertów. Praktycznie każdego dnia odbywa się jakieś wydarzenie. Począwszy od popisów i audycji muzycznych naszych uczniów, dla których przede wszystkim jest ta sala, przez pracujących u nas nauczycieli, którzy oprócz pracy pedagogicznej prowadzą działalność koncertową i dają tutaj swoje recitale, po zaproszonych profesorów, wybitnych artystów, różnego typu zespoły. Wachlarz koncertów jest dosyć szeroki.

Można tak przyjść z ulicy, wejść, posłuchać chociażby prób?

Tak, można przyjść z ulicy posłuchać prób, jak najbardziej. Zapraszam też do odwiedzenia naszej strony internetowej. Tam znajdziecie Państwo wszystkie informacje, zaproszenia na wydarzenia artystyczne i koncerty.

Ile osób pomieści sala?

Mamy łączne 362 miejsca, w tym dodatkowo są wydzielone specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Widownia ułożona amfiteatralnie, ale i wokoło na balkonikach można usiąść. Gdzie ten odbiór dźwięku jest najlepszy? Proszę zdradzić.

W każdym miejscu odbiór dźwięku jest taki sam. Nie tracimy na odbiorze siedząc za sceną czy z boku sceny. Z każdego miejsca słychać tak samo. Nasi uczniowie bardzo chętnie siedzą nad sceną i słuchają koncertów właśnie z tych miejsc. Publiczność woli tę tradycyjną część widowni.

Na koniec kilka słów o szkole. Ile osób się kształci, jakie instrumenty dominują?

Obecnie mamy około 240 uczniów grających na wszystkich instrumentach z wyjątkiem harfy i klawesynu. Nie mamy również klasy wokalnej. Myślę, że zainteresowanie wszystkimi instrumentami jest jednakowe.

Dziękuję za rozmowę.

Najbliższe koncerty w sali to m.in. koncert pieśni patriotycznych. 9 listopada o godz. 17:00 w wykonaniu chórów z Jastrzębia-Zdroju. 26 listopada o godzinie 17.00 odbędzie się recital fortepianowy Anny Lipiak. Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024