Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Ścieżka edukacyjna o pszczołach i miodzie w Czernicy [FOTO]

Facebook Twitter

To jest nowość, ścieżka właśnie została otwarta. Przy zameczku w Czernicy można się dowiedzieć jak powstaje miód, jak długo żyje pszczoła, czy czym się odżywia.

To kolejna atrakcja na terenie parku. Powstała tutaj ścieżka edukacyjna, którą stworzyli pszczelarze z miejscowego koła. A trzeba dodać, że już w przyszłym roku świętować będą 100. rocznicę powstania.

Ścieżka znajduje się powyżej placu zabaw czernickiego zameczku, nieopodal „Astrolabu”. To kilkanaście tablic edukacyjnych przedstawiających życie pszczół i pracę pszczelarzy.

Administracyjnie obszar naszego koła jest duży to okoliczne miejscowości

– mówi Adam Barnabas prezes Koła Pszczelarzy w Czernicy.

Adam Barnabas: To są pszczelarze z Czernicy, z Gaszowic, z Lysek, z Kornowaca, z Rydułtów, w Jejkowic… Obszar administracyjny jest ogromny, a bierze on się z historii koła, bo od zawsze to było koło prężnie działające.

Radio 90: To dobry teren dla pszczół?

Adam Barnabas: Na razie można pszczoły tu hodować, choć z powodu wycinania drzew, użytki ubożeją. Jako pszczelarze staramy się to odbudowywać, czyli robimy nasadzenia drzew miododajnych: lipa, akacja; bazujemy na użytkach rolniczych z rzepakiem, słonecznikiem czy gryką.

Liczymy, że osoby odwiedzający zameczek będą przy okazji mogły dowiedzieć się także czegoś o pszczołach

– dodaje Barnabas.

Adam Barnabas: Ta ścieżka, która tu powstała, upamiętniła naszego długoletniego prezesa Franciszka Kowalskiego. Będzie służyła edukacyjnie nie tylko pszczelarzom, bo są tam fachowe rzeczy z dziedziny pszczelarstwa, ale także służyła młodzieży. Wzbogaci działanie zameczku, bo dużo osób tu przychodzi na różne zajęcia, my myślimy o zajęciach pszczelarskich. Żeby dzieci wiedziały, że miód jest od pszczół a nie ze sklepu.

Inicjatywa mogła być zrealizowana dzięki Śląskiemu Związkowi Pszczelarzy i programowi „Działaj Lokalnie”. Koło Pszczelarzy w Czernicy liczy obecnie 61 czynnych członków.

Zobacz nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024