Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś

Facebook Twitter

Muzeum w Raciborzu poleca wystawę: "Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś." To czesko- polski projekt prezentujący dzieło słynnego śląskiego rysownika, grafika, rytownika i kartografa Friedricha Bernarda Wernera (1690-1776). Wystawę można oglądać od dziś (17.02).

Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś
Widok Raciborza F.B.Werner XVIII w. akwaforta/ mat.prasowe

Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś

Efektem współpracy jest wystawa prezentująca budynki z grafik Wernera, które pozostały w miastach do dziś, są ich ozdobą i współtworzą wygląd całego miasta. Wystawa składa się z dwóch części – plenerowej, prezentowanej obecnie na ul Długiej w Raciborzu (kopie 11 unikatowych plansz Scenographia Urbium Silesiae z przedstawionymi wszystkimi miastami) oraz wewnętrznej, która będzie prezentowana w muzeach 19 wybranych miast po obu stronach granicy.

Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś

mat.prasowe

Slezská města včera i dneska/ Śląskie miasta wczoraj i dziś

Wystawa pojedzie do wybranych miast. Po Ostrawie od 17  lutego roku pojawi się partnerskim muzeum w Raciborzu, ale będzie też prezentowana w Cieszynie czy Czeskim Cieszynie.

Muzea odgrywają niezastąpioną rolę w życiu każdego z nas. Między innymi zajmują się także zbieraniem i zachowaniem dla przyszłych pokoleń przedmiotów, które pokazują, co było ważne w życiu ludzi w dawnych czasach. Historyczna wartość kolekcji rośnie z dnia na dzień. Są to zarówno zwykłe rzeczy potrzebne do życia, jak i perełki czy dzieła „wielkich”.

– czytamy w zaproszeniu. A do rzadkich dzieł w zbiorach Muzeum Ostrawskiego należy także 11 plansz graficznych zwanych Scenographia Urbium Silesiae, na których 84 obrazy przedstawiają panoramy (weduty) 77 śląskich miast. Dzieło stworzył około 1737 roku Friedrich Bernard Werner – grafik, rysownik, ale także topograf i geodeta. Wiele miast ma swoją wedutę Wernera, ale wyjątkowy, kompletny zespół wszystkich 11 tablic znajduje się w zbiorach Muzeum Ostrawskiego.

Zobacz film o historii muzeum w Raciborzu:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023