Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Spacer przy murach obronnych w Żorach

Facebook Twitter

Późnośredniowieczne mury miejskie zaczęto wznosić pod koniec XIII wieku. Są wyjątkowym zabytkiem, choć z fortyfikacji o długości 1.200 metrów, do dziś zachowały się 434 metry. I tak warto je zobaczyć.

Mury obronne Żor można oglądać w samym centrum, nieopodal rynku. Przetrwał fragment o długości 434 metrów.

Zachowały się cztery główne odcinki murów: południowy (o długości 137,4 m i wysokości maksymalnie 6,5 m), północny (o długości 272,5 m i wysokości maksymalnie 6,5 m), północno-wschodni (o długości 13,2 m. i wysokości maksymalnej 7,5 m) i południowo-zachodni (o długości 11,3 m i wysokości około 6,2 m). Odcinek północny muru jest starszy i wybudowano go w wątku wendyjskim, a odcinek południowy jest młodszy i zastosowano tu wątek polski. Można dodać, że mury budowano odcinkami o długości około 45 m i pasami o wysokości 80-100 cm.

– czytamy w serwisie zabytek.pl Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kiedyś w murach znajdowały się dwie bramy: Krakowska oraz Górna zwana także Cieszyńską, obie zostały rozebrane po roku 1806, gdy cegły z murów zaczęto wykorzystywać przy odbudowie miasta po kolejnym wielkim pożarze.

Żorskie mury obronne otaczały miasto, które miało typowy średniowieczny układ urbanistyczny i było założone na planie wrzeciona z prostokątnym, centralnym rynkiem i dwiema bramami. Mury w partii fundamentowej wykonano z kamienia polnego i łamanego, a w pozostałej części z ręcznie lepionej cegły gotyckiej.

Od lat trwają prace przy renowacji murów, sukcesywnie wykupywane były ich fragmenty od prywatnych właścicieli i odnawiane.

W 2005 roku mówiliśmy w Radiu 90 o tym, że najważniejszy żorski zabytek grozi zawaleniem, potrzebny był ich remont, jednak prace utrudniał fakt, że miasto nie było właścicielem muru.

Żory z miejskiej kasy wyremontowały odcinek przy starym cmentarzu obok kościoła Filipa i Jakuba jeszcze w latach 80., w kolejnych miejscach rozpoczęły prace naprawcze, jednak Regionalna Izba Obrachunkowa upomniała samorząd, że nie może wydawać pieniędzy na coś co nie jest miejskie. Nowa ustawa o ochronie zabytków daje jednak możliwość dotacji.

– tłumaczył ówczesny rzecznik żorskiego magistratu Tomasz Górecki.

W 2009 roku w wiadomościach Radia 90 również wracaliśmy do remontu murów, 11 lat temu to był fragment między ulicą Garncarską i Męczenników Oświęcimskich.

Odnowa murów nie jest tania. Uzupełnienie cegły w 30-metrowym odcinku to koszt 100 tysięcy złotych.

W 2015 roku wyremontowano kolejny odcinek, prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane prowadzono pomiędzy ulicami Bramkową i Ogrodową. W tym roku udało się zakończyć wyjątkowy projekt, jakim jest amfiteatr wpisany w mury obronne Żor. Powstał jako miejsce do spotkań i wydarzeń kulturalnych. Na razie ich organizację na większą skalę wstrzymała epidemia koronawirusa, ale spacerując po Żorach warto zajrzeć między ulicę Bramkową i Ogrodową.

Zrobiono tam przebicie przez mur, odtworzono suchą fosę, zbudowana została drewniana kładka, pozwalająca na zniwelowanie różnicy poziomu terenu i pokonanie suchej fosy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024