Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Spacer przy Zameczku w Leszczynach

Facebook Twitter

Warto tam zajrzeć w czasie weekendowych spacerów, zwłaszcza, że urzędnicy z Czerwionki- Leszczyn przygotowali specjalną aplikację, dzięki której można spacerować a przy okazji poznać historię miejsca. Jest fascynująca!

www.czerwionka-leszczyny.pl

Dwór, chociaż stosunkowo skromnie dekorowany z zewnątrz, w środku został bardzo gustownie urządzony. Powstał z inicjatywy Konrada Bartelta. Zadedykował go swojej drugiej żonie, Ernestynie.

Ściany każdego pokoju pomalowano na inny kolor, pomieszczenia kosztownie umeblowano, a obicia mebli dostosowano do koloru ścian. W zameczku znalazł się również pokój zadedykowany Annie – pierwszej, młodo zmarłej żonie Bartelta. Właściciel kazał pomalować go na czarno – na znak wiecznej żałoby.

– czytamy w opisie miejsca w aplikacji, która opowiada o historii leszczyńskiego zameczku. Można więc spacerować i słuchać fascynujących historii nagranych przez aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. Posłuchaj, tak się zaczyna:

 

Treść słuchowiska przygotowana została na podstawie A.Ostroch „Śląsk romantyczny”, W. Zieleźna „Leszczyny. Właściciele majątku, kolonie i przysiółki”.

www.czerwionka-leszczyny.pl

Przypomnimy, że tej zimy w zameczku z Leszczynach zakończono modernizację.

Zadanie zostało zakończone, teraz chcielibyśmy zachęcić mieszkańców, aby odkrywali historię tego miejsca. Mamy nadzieję, że opracowana aplikacja sprawi, że nieco inaczej spojrzą na codziennie mijany zabytek.

– mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka UGiM w Czerwionce- Leszczynach:

To właśnie tymi drzwiami do wielkopańsko urządzonych pomieszczeń wbiegał energiczny Konrad Bartelt, o którym wieś mówiła swojsko „Bartek”, to tutaj, wokół zameczku, wśród ogrodów kwiatowych i roślin egzotycznych przechadzała się elegancka Pani Ernestyna.

Zgodnie z zamierzeniem projektu, park i sam obiekt zameczku mają służyć lokalnej społeczności. W zameczku prowadzona będzie integracja lokalnej społeczności poprzez m.in. wydarzenia kulturalne, pikniki, zabawy dla dzieci, spotkania tematyczne. W obiekcie znajdują się sale szkoleniowo-konferencyjne i pomieszczenia biurowe, a także Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci. Teren wokół zameczku obfituje w atrakcje dla różnych grup wiekowych. Jest siłownia, urządzenia „street workout”, plac zabaw, stanowiska do rodzinnego grillowania, miejsca do wypoczynku przy stawie, boisko do siatkówki i koszykówki, które zimą można zmienić w atrakcyjne lodowisko. Lodowisko już czeka.

Czy uda się skorzystać w tym roku z lodowiska? To wszystko zależy od obostrzeń oraz temperatury.

– pisze w swoich mediach społecznościowych MOSiR w Czerwionce- Leszczynach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj