Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Spacer Szlakiem Wspomnień w Brennej

Facebook Twitter

Szlak Wspomnień przybliży nam namiastkę historii Brennej. Długość trasy czerwono-białym szlakiem wynosi około 5 kilometrów, przebiega ona przez takie punkty jak Brenna Bukowa – Krzyż Zakochanych – Brenna Lachy. Czas przejścia trwa około 2 godziny.

Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Bukowej na ulicy Osiedlowej, gdzie rozpoczynają się znaki szlaku. Po drodze możemy zobaczyć pomnik upamiętniający śmierć partyzantów. Następnie po stromym podejściu dochodzimy do Krzyża Zakochanych, gdzie podróżni wieszają kłódki symbolizujące swoją miłość.
Zobaczymy także Krzyż Męki Pańskiej z Matką Boską i Św. Janem tzw. Krzyż Zakochanych lub Krzyż Rozstania. Został on wyrzeźbiony w formie drzewa życia, na którym umieszczono trzy figurki: Jezusa Ukrzyżowanego, Matkę Boską i św. Jana. Nad figurami znajduje się daszek wykonany z drewnianych deseczek z ornamentyką w ludowym stylu. Krzyż został poświęcony oraz uroczyście wniesiony na polanę pod Bukowym Groniem nastąpiło to w 1936 r..
Krocząc dalej trasą trafiamy na miejsce związane z z gospodarką pasterską, tzw. Bukowe Gronia, które kryją w sobie bardzo ciekawą historię.

Na przełomie wieku XVI i XVII na tereny Beskidu Śląskiego zaczęli napływać pasterze pochodzenia wołoskiego określani mianem „Wołochów”. Wołosi przybyli wędrując łukiem Karpat, z Wołoszczyzny i Siedmiogrodu. Za ich pierwotną ojczyznę uznano Bałkany ale również Azję Mniejszą.

Następnie trasę możemy kontynuować schodząc do Brennej Lachy, gdzie zobaczymy składnicę drewna, a następnie dojdziemy do ulicy głównej. Jednak dla spragnionych dłuższej wędrówki, można udać się dalszym szlakiem. Tam więcej dowiedzieć możemy się o Sałasznictwie w Brennej.

Następnie możemy ruszyć w dalszą drogę, która doprowadzi nas na Błatnią (Góra Błotna, 917 m n.p.m.), czyli szczyt górski w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego.

Trasa prowadząca szlakiem wspomnień:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj