Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Spichlerz dworski w Strzybniku [FOTO]

Facebook Twitter

Pierwsze wzmianki o tych terenach pochodzą z XIII wieku. Mowa o wsi Strzybnik w powiecie raciborskim, w której znajdują się pozostałości zabudowy folwarcznej będącej częścią zespołu pałacowo-parkowego. Jednym z jej elementów jest spichrz dworski z początku XIX wieku.

Spichrz powstał w 1816 roku, jako fragment zespołu pałacowo-parkowego. Znajdziemy go przy dzisiejszej ulicy Parkowej. W obrębie podwórza folwarcznego zamykał je od strony zachodniej. Jest przykładem spichlerzy drewnianych, wtórnie murowany i otynkowany.

Spichlerz w Strzybniku (pow. raciborski) z XIX wieku.

Pierwsze zapisy z tamtejszych terenów pochodzą z 1319 roku. Określano je jako Strebrnikop (Srebrna Kopa) i prawdopodobnie wydobywało się tam srebro. Były własnością raciborskiego klasztoru dominikanek. Następnie majątek zmieniał właścicieli. Ostatnimi była rodzina von Bischofschausen. Na początku XIX wieku w Strzybniku znajdował się neoklasycystyczny pałac, park oraz zabudowania folwarczne, w tym: kuźnia, stajnie, gorzelnia, młyn, wieżyczka z zegarem i spichrz.

Ruiny kuźni wchodzące w skład zabudowań folwarcznych.

Stodoła folwarczna

Dziś do zobaczenia są ruiny pałacu, park z okazami urozmaiconego drzewostanu (m.in. buk o obwodzie ok. 220 cm.) oraz pozostałości po folwarku wraz z zachowanym spichrzem i wieżyczką z zegarem. Na tarczy zegara w miejsce godzin zostały wypisane litery reguły św. Benedykta: „ora et labora” (niem. bete und arbeite), czyli módl się i pracuj. W XVIII-wiecznej kapliczce znajduje się rzeźba św. Jana Nepomucena z 1736 r.

Warto dodać, że w Strzybniku urodził się Józef Gawlina (1852-1964) późniejszy arcybiskup i biskup polowy Wojska Polskiego.

Miejsce urodzenia Józefa Feliksa Gawliny (ur. 18 listopada 1892 w Strzybniku, zm. 21 września 1964 w Rzymie). Generał dywizji Wojska Polskiego, biskup polowy Wojska Polskiego

Józef Feliks Gawlina urodził się 18 listopada 1892 roku. Po studiach teologicznych zdobył w 1920 r. doktorat, a w 1921 roku wyświęcony został na księdza. Twórca katolickiej Agencji Prasowej. W 1929 roku został notariuszem w kurii katowickiej, a w 1931 roku proboszczem w Chorzowie. Od 1933 roku pełnił funkcję biskupa polowego Wojsk Polskich. W 1947 roku został mianowany ordynariuszem Emigracji Polskiej, a w 1958 roku arcybiskupem tytularnym Madito. Zmarł 21 września 1964 roku w Rzymie. Pochowano go na Monte Casino. Od 2006 roku w Raciborzu można zobaczyć pomnik abp. Gawliny.

Planujesz samochodową wycieczkę z rodziną? Zajedź do Strzybnika, wsi z ponad 700-letnią tradycją. Warto zabrać ze sobą kalosze lub terenowe obuwie. To z pewnością przygoda dla dużego i małego odkrywcy.

Sprawdź, jak dojechać:

Zobacz nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024