Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Spójrz na region z lotu ptaka. Poznajesz te miejsca?

Facebook Twitter

Dziś w naszych propozycjach nietypowy pomysł. Polecamy słuchaczom Radia 90 wystawę zdjęć w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Właśnie rusza wernisaż ekspozycji Podniebnych Obrazów Marcina Giby. Warto zobaczyć i spróbować rozpoznać... Wystawa będzie czynna do końca października.

Fotografie prezentowane na wystawie w Teatrze Ziemi Rybnickiej stanowią autorski wybór kilkudziesięciu z kilkuset Podniebnych Obrazów Marcina Giby. Przed wernisażem rozmawiał z nim Arkadiusz Żabka.

Marcin Giba: W końcu możemy je wszyscy zobaczyć w takiej samej formie, zwykle każdy ogląda na jakimś innym urządzeniu, na komputerze, na komórce, a jednak odbitki, to odbitki, więc tym bardziej zapraszam. Większość moich zdjęć powstało na zasadzie- no może nie przypadku, ale intuicji, że wzlatywałem nad miejscami, które z góry okazywały się niesamowicie atrakcyjne wizualnie. Niektóre fotografie powstały w ziemie, więc te miejsca wyglądają tak tylko w danej chwili, więc tutaj nie można mówić posiłkowaniu się google maps.

Radio 90: I one nigdy tak samo wyglądać nie będą..

Marcin Giba: Tak, w tym cyklu to jest też ważne, że prawdopodobnie nikt inny takiego zdjęcia nie powtórzy.

Urodzony ponad 40 lat temu w Rybniku, Marcin Giba ponownie debiutuje w swojej twórczości, właśnie w swoim mieście. Absolwent prestiżowego Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, czynny w zawodzie od ponad 20 lat, zdobywca kilkudziesięciu międzynarodowych nagród i wyróżnień, powrócił do autorskiej fotografii, gdy w połowie 2018 roku kupił drona i uzyskał potrzebne uprawnienia. Szybko okazało się, że nowy obiektyw, mający początkowo uzupełniać ofertę komercyjną Marcina Giby o zdjęcia „z lotu ptaka”, pozwolił mu na nowo odkryć radość tworzenia, z której powstało kilka cykli długoterminowych.

– czytamy w zaproszeniu na wystawę:

Projekt „Natural” pokazuje polski krajobraz, w który zaingerował przemysł. Marcin nie estetyzuje zachodzących zmian, ale stara się dokumentować fakt, że z połączenia tego, co dzikie i ucywilizowane wyłania się jakiś nowy rodzaj kosmosu. Seria „Human on earth” opiera się na zjawisku pareidolii, polegającym na dostrzeganiu w przypadkowych szczegółach konkretnych kształtów, najczęściej przypominających ludzką twarz. Z kolei zestaw zdjęć pod tytułem „Minimal, Animal, Faces” koncentruje się na – zdaniem autora – najbardziej fotogenicznej porze roku i zarazem najtrudniejszej do latania ze względu na warunki atmosferyczne. Śnieżna zima pozwala wydobywać z białego tła subtelne struktury, tworzące monochromatyczne wzory, do złudzenia imitujące fotografię czarno-białą.

Wystawa będzie czynna do końca października, jest częścią tegorocznych Rybnickich Dni Literatury.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj