Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Stary młyn w Brzeźnicy

Facebook Twitter

Historia tego obiektu sięga XVIII wieku. Mowa o młynie we wsi Brzeźnica w powiecie raciborskim. Został przebudowany na murowany w latach 20. XX wieku, potem odrestaurowany. Teraz jest udostępniony dla turystów, ale to nie jedyna atrakcja w tamtej okolicy.

Fot. facebook.com/lubowice

Trochę historii

Młyn zasilany kołem, poruszanym wodą z pobliskiego strumienia powstał w XVIII wieku. Konstrukcję zbudowano z drewna i kamienia. W latach 20. XX wieku został zburzony i na jego miejsce powstała budowla z cegły. Właścicielem był młynarz Miki wraz z rodziną. Po wojnie zginął, wchodząc na minę na swoim polu. Syn Mikiego trafił do radzieckiej niewoli i tym samym na gospodarstwie została matka z córką.

Kobiety nie znały się na młynarstwie i młyn został kilkanaście razy zalany i zamulony. Użytkowany był jeszcze chwilę po wojnie, potem w wyniku nacjonalizacji został zamknięty. Dziś dzięki oddolnym inicjatywom nadal może służyć- teraz jako atrakcja turystyczna.

Wszystko dzięki mieszkańcom

Młyn trafił pod opiekę Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Za sprawą Leonarda Wochnika postanowiono go odrestaurować. W tym celu do pomocy sprowadzono Gerharda Simona z Rinteln, mistrza młynarskiego z Niemiec. Udało się pogłębić fundamenty, zabezpieczyć dach i przywrócić koło młyńskie wraz z rowem. W 2006 roku miejsce ponownie zostało oddane do użytku.

Młodzieżowa Rada Sołecka wzięła sprawy w swoje ręce

Jednym z pomysłów na angażowanie młodych ludzi w gminie Rudnik było powołanie młodzieżowej rady sołeckiej w Łubowicach, dzięki której mogą oni zgłaszać swoje potrzeby i opinie, a także podejmować decyzje, które dotyczą młodych osób. Zgłosiły się trzy osoby: Magda Kszuk, Krysia Lepiorz i Rafał Kobza. Teraz realizują się jako przewodnicy przy Młynie w Brzeźnicy i w Izbie Pamięci J.von Eichendorffa w Łubowicach. To miejsce również warto zwiedzić, będąc na wycieczce w tamtej okolicy. Niemiecki poeta Joseph von Eichendorff był ściśle związany z gminą Rudnik i z Łubowicami, w których się urodził. Dziś jego popiersie możemy zobaczyć m. in. w jego rodzinnej wsi. W Raciborzu niedaleko skrzyżowania ulic Młyńskiej i Mickiewicza (przed galerią młyńską, na dawnym placu zborowym) stoi pomnik ku czci wieszcza.

  • Młyn w Brzeźnicy przy ul. Leśnej udostępniony do zwiedzania w soboty i niedziele w godzinach od 14:00 do 16:00.
  • Izba Pamięci i Muzeum w Łubowicach przy ulicy Zamkowej czynne jest w soboty i niedziele w godzinach od 14:00 do 16:00.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.eichendorff.pl

Jak dojechać

Stary młyn w Brzeźnicy:

Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2024