Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Szlak zabytków techniki. Jakie obiekty znajdują się w naszym regionie?

Facebook Twitter

Pogoda ostatnio nie zachęca do wychodzenia z domu, ale zawsze można wybrać się na przejażdżkę samochodem. Stąd nasza propozycja - Szlak Zabytków Techniki. To szlak samochodowy, który powstał w 2006 roku. Całość szlaku to aż 470 km. Obiekty znajdziemy na terenie całego Województwa Śląskiego.

Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym, samochodowym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzi 40 obiektów. Szlak ten jest markowym produktem turystycznym prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w regionie śląskim. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym.

– czytamy na stronie internetowej Szlaku Zabytków Techniki

Rybnik: Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Kopalnia Ignacy to zabytkowa kopalnia węgla kamiennego, która w 1999 roku została udostępniona dla zwiedzających, a w 2006 została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki Górnego Śląska. Główną atrakcją tego miejsca są dwie maszyny parowe oraz wieża ciśnień, która służy obecnie za punkt widokowy. Miejsce to jest również znane z różnych wydarzeń kulturalnych. Więcej o tym obiekcie i jego historii przeczytacie TUTAJ.

Rudy: Kolej Wąskotorowa

Przejażdżka kolejką wąskotorową to nie lada gratka zarówno dla młodszych, jak i starszych. Do wyboru są dwie trasy Rudy-Rybnik Stodoły-Rudy lub Rudy-Stanica-Rudy. Podczas wycieczki możemy podziwiać Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Przejażdżka kolejką to nie jedyna atrakcja tego obiektu, możemy także przejechać się drezyną, zwiedzić lokomotywownię i kuźnię z przewodnikiem, zwiedzić muzeum kolejowe i śląską izbę. Wszelkie informacje dotyczące rozkładu jazdy rudzkiej wąskotorówki znajdziecie na stronie www.kolejkarudy.pl.

Czerwionka-Leszczyny: Familoki

Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko” zajmuje obszar ok. 15 ha i w związku z tym stanowi największy obszar familoków na Śląsku. Osiedle to jest wpisane do rejestru zabytków, a w 2017 dołączyło do Szlaku Zabytków Techniki. Na terenie osiedla jest Centrum Informacji Turystycznej. Miejsce robi naprawdę ogromne wrażenie. Budynki są murowane z czerwonej cegły z elementami „muru pruskiego”, mają zdobienia na elewacji. Warto wybrać się tu na spacer.

Gliwice: Radiostacja

Radiostację znajdziemy przy ul. Tarnogórskiej. W skład radiostacji wchodzą trzy budynki oraz maszt nadawczy. Radiostacja Gliwice znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a w 2017 została wpisana na listę Pomników Historii.

Wieża antenowa została zbudowana w 1935 roku przez niemiecką firmę. Jest jednym z najciekawszych zabytków w województwie śląskim. Dlaczego? Wieża ma 111 metrów i w całości zbudowana jest z drewna modrzewiowego – drewno to jest szczególnie odporne na czynniki atmosferyczne, jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie oraz najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Ze względu na to, że konstrukcja jest w całości drewniana, jej żywotność ocenia się na 15-20 lat.

Bielsko-Biała: Stara Fabryka

fot. facebook.com/Muzeum-Techniki-Włókiennictwa-oddział-Muzeum-Bielsku-Białej

Muzeum znajduje się w centrum miasta . Otwarto je w budynkach fabryki sukna i towarów wełnianych należących do rodziny Büttnerów. Muzeum Techniki Włókienniczej oferuje wystawę stałą „Od włókiennictwa do małego fiata” oraz wystawy czasowe dostępne na poddaszu muzeum.

Na Szlaku Zabytków Techniki znajduje się także m.in. Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie czy Browar Zamkowy w Cieszynie. Jeśli macie ochotę wybrać się w dalsze zakątki Śląska, to całą listę obiektów znajdziecie na stronie internetowej tego szlaku – www.zabytkitechniki.pl – tam najważniejsze informacje – mapa, opis szlaku, historia obiektów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj