Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Szukamy krokusów w regionie

Facebook Twitter

Właśnie o tej porze co roku mówimy o tym, że w Tatrach kwitną krokusy, łąki kwiatów wabią turystów do tego stopnia, że co roku pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują, aby kwiatów nie deptać. W tym roku obowiązuje hasło:  "Ani kroku(s) dalej!". W Radiu 90 mówimy, że w naszym regionie też kwitną krokusy. Propozycja na weekend? Znajdź je w Beskidach, gdy tylko uspokoi się pogoda.

fot.pixabay.com

W ogrodach zakwitły wczesną wiosną, zdarza się, że krokusy przebiją się przez śnieg. Jak informuje nas słuchacz w tym roku szczególnie obrodziły krokusy rosnące w parku przy ulicy Żeromskiego w Jastrzębiu- Zdroju:

To ten park za hotelem Dąbrówka, krokusy wyjątkowo pięknie tam zakwitły.

Takich miejsc w regionie jest więcej, dla fanów górskich wędrówek proponujemy poszukiwania krokusów w Beskidach, kiedy tylko uspokoi się pogoda.

Bo o ile na nizinach już jest po kwitnieniu krokusów, to w górach jest inaczej. Czas, w którym kwitną, zależny jest od długości zimy.

Poszukiwacze krokusów w Beskidach z pewnością nie będą się nudzić. Beskidy mają bardzo dużo miejsc, w których rosną krokusy. Skutkiem tego, turyści w Beskidach nie muszą się ograniczać do jednego miejsca z krokusami, a dodatkowo Beskidy dają liczne możliwości organizacji wycieczek górskich na poszukiwania krokusów.

– czytamy w portalu beskidy.slaskie.travel.

fot.R.Szczepanek / beskidy.slaskie.travel

Gdzie szukać krokusów w Beskidach?

Beskid Śląski

Błatnia (917 m n.p.m.) – w rejonie północno-wschodnich stoków na Hali Błatnia dosłownie kilka osobników.

Beskid Żywiecki

Hala Rycerzowa (1147 m n.p.m.) – pojedyncze osobniki porozrzucane po hali, przy odrobinie szczęścia można znaleźć kilka krokusów niedaleko punktu czerpania wody w sąsiedztwie Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej.
Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.) – podobnie jak w przypadku Rycerzowej, są tutaj pojedyncze osobniki porozrzucane po hali szczytowej, także niedaleko Krzyża Jubileuszowego Ziemi Żywieckiej.
Zapolanka (ok. 900 m n.p.m.) – krokusy znajdziemy w górnej części przysiółka poniżej lasu, jest tu wspaniały punkt widokowy na Worek Raczański. Na stokach opadających do doliny Nickuliny jest stanowisko białych krokusów (albinosów).
Żółty „Szlak Hal” od Redykalnej po Lipowską również może się poszczycić krokusami, i to w niemałej ilości.
Hala Pawlusia oraz hale i polany na stokach Romanki (1366 m n.p.m.) to także miejsce występowania krokusów, w dodatku w cieniu popularności sąsiedniej Hali Rysianka.
Okolice Pilska (1557 m n.p.m.), czyli Hala Miziowa, Hala Górowa i Hala Cebula posiadają stanowiska krokusów, ale bez wielkich dywanów. Bardzo pozytywny wyjątek stanowi tutaj Hala Cudzichowa na stokach Palenicy (1338 m n.p.m.), gdzie zobaczymy malowniczy dywan krokusów.
W rejonie Babiej Góry (1725 m n.p.m.) są stanowiska występowania krokusów na dawnych polanach pasterskich. Jednak ciężko znaleźć miejsce z krokusami na Babiej Górze, które byłoby w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki znakowanego szlaku turystycznego, a jak wiadomo w parkach narodowych nie należy zbaczać ze szlaku.
U podnóży Babiej Góry (1725 m n.p.m.) krokusy możemy znaleźć na polanach nawet w pobliżu dróg. Takie sytuacje mają miejsce np. w pobliżu Dyrekcji BgPN w Zawoi Markowej albo w Zawoi Mosorne przy drodze wiodącej do Wodospadu Mosorczyk.

Beskid Makowski

Hala Trzebuńska na Jałowcu (1111 m n.p.m.) posiada kilka stanowisk z krokusami w rejonie szczytu góry.
Miejsca z krokusami znajdziemy także przy szlakach prowadzących na Jałowiec zarówno od strony Stryszawy, jak i Zawoi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj